18/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Halima Anaokulu Yeni Binasına Taşındı

img_9953

 


BW-HABER   Karlsruhe   28 Ekim 2016 22:00


Halima Anaokulu (Kindergarten)  Karlsruhe Tivoli 1’de bulunan yeni binasına taşındı. Karlsruhe kentinde 17 yıldır faaliyette bulunan Halima Anaokulu açılışı için düzenlenen etkinliğe, Baden-Württemberg Eyalet Uyum Bakanı Manfred Lucha, Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol, Reha Südwest Müdürü Peter Hafner, Halima Anaokulu Müdürü Mesut Palancı, Rüştü Aslandur, Karlsruhe Valiliği İnsan ve Toplum Sorumlusu Peter Kappes, Yabancılar Meclisi Temsilcisi Najoua Benzarti  ve Karlsruhe Belediye Başkan Yardımcısı Martin Lenz katıldı.

Galoş Takarak Sınıfları Gezdiler

Halima Anaokulu Müdürü Mesut Palancı yeni anaokulunu Uyum Bakanı Manfred Lucha, Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol ve heyete tanıttı. Oldukça büyük ve ferah bir alanda yer alan anaokulu Baden-Württemberg’in ilk Müslüman Anaokulu olma özelliğini taşıyor. Heyet anaokuluna galoş takarak girdi. Uyum Bakanı Manfred Lucha ve Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol anaokulu çocukları ile biraraya geldi.

Başörtüsü Yasağına Vurgu Yaptı

Halima Anaokulu Müdürü Mesut Palancı BW Eyaletinin çok farklı olduğunu ve başörtülü olarak eğitimci bayanların görev alamadıklarını söyledi.” Bu insnalar Almanya’da çok iyi bir eğitim aldılar. İnanın bu eğitimciler kültür köprüsü bir kültür mimarı. Stuttgart’ta 50 Anaokulu Öğrtemeni başörtüsü sebebiyle çalışamıyor, ,isiz kaldılar. Burada bulunan eğitimci bayan bizim anaokulnda eğitimini tamamlamak zorunda kaldı. Her gün Achern kentinden gelip gitmek mesleğini burada bitirmek zorunda. Bu durumu politikacılar en kısa zamanda düzeltmeli ve geliştirmeliyiz. Bu eğitimciler kültürlerarası köprü inşası yapıyorlar, Bosnalı, Türk, Afrikalı, farklı kültürlerden eğitimciler, bizim bunlara ihtiyacımız var. ” Mesut Palancı Halima Anaokulunun bir şubesininde Pforzheim kentinde açacaklarını söyledi.

Uyum Bakanından Halima Anaokuluna Övgü

Açılış etkinliğinde konuşma yapan Uyum Bakanı Manfred Lucha, konuşmasına anaokulu açılışı her zaman özeldir sözleri ile başladı. ” Halima Hz. Muhammed (sav) Peygamberin annesinin ismi. Bu anaokulu diğer okullardan farklı olarak yelpaze şehrinde yerini aldı. Halima Anaokulu Derneği, 2 sene önce BW Eyaletinde tekti. Bu anaokulunda farklılığı , yaşamı ve pedagojik  çalışmalarıda ortaya koydu.”

”Halima Anaokulu şu örneği gösteriyor; sadece müslüman çocukların birarada oynaması değil aynı zamanda farklı inançtan çocuklar ve ailelerde var burada. Bu anaokulun ağırlığı dil, dini kültürel ve tabiki diğer kültürleride öğrenme merak etme imkanını veriyor. Birlikte bu farklılıkları diğer milletlerle birlikte yaşamak gerek. ”

Reha Südwest Müdürü Peter Hafner,

Halima Anaokulu ve Südwest Reha özel öğrencileri misafirlere Almanca şarkılar söyledi. Halima Anaokulu 22 çocukla eğitim hayatına başladı.Başarılı çalışmaları sonunda 60 çocuğa 1500 metrekare kullanım alanına sahip yeni anaokulu binasında eğitim verecek. Halima Anaokulu, Reha Südwest Özel Çocuklar Anaokulu ile aynı katı paylaşıyor. Halima Anaokuluna başvurular internet sayfasından yapılıyor.