20/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Harley Davidson Efendisi Aykut Tataroğlu

BW-HABER

10 Kasım 2018 Bietigheim-Bissingen 


Motosiklet tasarımcısı Aykut Tataroğlu yada ‘Motosikletin Efendisi’, Bietigheim-Bissingen’de bulunan A.T American Cycles custom motosiklet firmasının kapılarını hafta sonu motosiklet tutkunlarına açtı. Amerikan motosikleti Harley Davidson’a yeni bir hayat, can katan ünlü motosiklet tasarımcısı Aykut Tataroğlu Harley Davidson’dan bir çok kez davet almış dünyaca tanınan bir motosiklet tasarımcısı.

1965 yılında ailesiyle Almanya’ya yerleşen Aykut Tataroğlu, A.T. American Cycles isimli custom motosiklet firması kurarak el yapımı motosiklet üretimine başladı. Avrupa’da gerçekleştirilen çeşitli chopper custom şovlarında ”En iyi tasarım”, ”Şovun en iyi motosikleti” ve ”En radikal tasarım” ödüllerini kazandı. 27 yıldır yaptığı tasarımlar dünya çapında alıcı buluyor. 

Stage II tasarımıyla dünyanın en iyi custom ustalarıyla birlikte Michael Knepper’in 2009 takviminde yer aldı. 2014 yılında Avusturya’nın Salzburg kentinde düzenlenen Custom Bike Show motosiklet fuarına katılarak motor severlerin beğenisine sundu.  Osmanlı modeli motosiklet tasarımıyla  ödül kazanan, Tataroğlu Stage III ile yine dikkatleri üzerine çekti. Stage III  drag tipi  alçak oturumlu motosikleti, havalı amortisör sistemi sayesinde kullanıcının istediği şekilde oturum yüksekliği ayarlanabiliyor. 


29 sene evvel Harley almak istedim, ancak çok pahalıydı. Kendime bir motor ve parça alıp kendi Harley Davidson’ımı yaptım. Bunu gören arkadaşlarda hemen istedi ve böyleyece tasarım yapmaya başladım. American Harley Davidson’dan aldığım davet ile Amerika’ya gittim. 41 motosikletin katıldığı Harley Davidson firmasının 115 inci kuruluş yılı etkinliğine özel davet edildim ve burada bir de ödül aldım. ” diyor mütevazi motosiklet tasarımcısı Aykut Tataroğlu, Avrupa’nın bir çok yerinden gelen müşterileri olduğunu ancak işinde kendi tabiriyle ‘ El freni çektim.” diyor. 

Rüyalarımda bile metal görüyorum diyen Harley Davidson’ın efendisi Aykut Tataroğlu misafir ettiği 50 motosiklet tutkununa motsikletlerin sergilendiği alanı gezdirmeyide unutmadı. Sucuk – ekmek, çay-kahve soğuk Almanya gününde sıcak bir karşılama, Türk misafirperveliğininin  en güzel örneğini veren ünlü motosiklet tasarımcısı kapıda tek tek karşıladığı takipçilerini yine kendine has sevecenliği ile uğurladı.