18/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Haslach Türk Okul Aile Birliği Yeni Binasına Kavuştu

20161015_1545040

Haslach Türk Okul Aile Birliğinin Çalışmaları İlk Meyvesini Verdi..!


BW-HABER   Haslach  15 Ekim 2016 Cumartesi


T.C. Almanya – Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği Offenburg Görev Bölgesi dahilinde bulunulan Haslach in Kinzigtal şehrinde faaliyetlerini sürdüren Türk Okul Aile Birliği uzun süredir devam eden ön hazırlıkların ardından 15 Ekim Cumartesi günü bölgedeki öğrencilere ve vatandaşlara yönelik eğitim alanında düzenleyecekleri etkinliklere ev sahipliği yapacakları merkezin açılışlarını gerçekleştirdiler.

Açılış programına Türk ve Alman davetliler yoğun ilgi gösterdiler. Okul Aile Birliği üyelerinin hazır bulunduğu açılışta, bölgedeki diğer Türk dernek temsilcileri, Haslach Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Karla Mahne, T.C Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, bölgede görev yapan Türkçe ve Türk Kültürü öğretmenleri ve öğrenciler de katılım sağladılar.

Okul Aile Birliği Başkanı Fatma Tunca, eğitim merkezini bütün misafirlerine anlattı. Strasbourg Üniversitesinden Merve Salgar ve Can Karaçay Türk müziğinin sevilen eserlerini icra ettiler.

Haslach ve çevresinde yaşayan Türk toplumuna hizmet verecek olan eğitim merkezinin çalışmalarına herkesten katkı beklediklerini dile getiren Fatma TUNCA, çocukların Türkçe ve Almanca eğitimine katkıda bulunmak için kurslar, etüt programları hazırlayacaklarını belirtti. Açılış programında misafirlere Türk mutfağının farklı tatlarından oluşan ikramlarda bulunuldu.

T.C. Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı İki dost ülke olarak Almanya ve Türkiye’nin geleceğinde Türk toplumunun önemine vurgu yaparak, kendi kültürünü kaybetmeden Alman sosyal hayatına uyum sağlayan, mesleki alanlarda kendini geliştirmiş Türk gençlerinin sayısının artması gerektiğini söyledi. Bu sebepten eğitime vermiş oldukları anlamlı ve etkili katkıdan dolayı Haslach Okul Aile Birliğine teşekkür etti.

20161015_143640


20161015_150119