01/03/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Her Cuma Aynı Manzara

imag0284


haber-haber

Karlsruhe    30 Aralık 2016 

Karlsruhe’de Cami ihtiyacı had safaya ulaştı. Karlsruhe Käppele Cadesinde bulunan DİTİB Merkez Cami, vatandaşların ibadet ihtiyacını karşılayamıyor. Cami içerisinde yer bulumayan vatandaşlar bayanlara ayrılmış olan bölümü ve koridorları kullanmak zorunda kalıyor. Cami içerisinde aşırı kalabalıktan şikayetçi olan vatandaşlar, bir an önce yeni bir caminin yapılmasını istiyor. Karlsruheli vatandaşlar 15 yıldır planladıkları camiye kimi zaman siyasi engeller yüzünden ulaşamadıklarını düşünüyor. Bu da vatandaşlarda hem siyasilere karşı güvensizlik hemde vatandaşların seçimlere katılmasını menfi yönde etkiliyor.

Cami yapımının engellenmesi vatandaşlarda Almanya’ya olan aydiyatlık hissini kaybettiriyor  veya zayıflatıyor. Cami yapımının siyasiler tarafından engellenmesi hem uyum sürecini zora sokarken, hemde topluma olan entegreyi güçleştirip, vatandaşlarda yanlızlık duygusu oluşturuyor. Bu durumda  getolaşma kaçınılmaz oluyor.  Dünyada meydana gelen siyasi gelişmelerin faturası Karlsruhe’de ki vatandaşlara kesilmeside işin başka bir yönü.

Uzun zamandır planlanan ve ilerleme kaydedilmeyen cami yapımı geciktikçe camilerdeki izdihamda artıyor. Karlsruhe’nin bir utancı haline gelen cami üzerinden siyaset yapmaya devam eden politikacılar, önümüzdeki genel seçimlerde de bol bol Karlsruhe camisini propaganda malzamesi olarak kullanmaya devam edeceğe benziyor.

Almanya’da  Temel Anayasada belirtilen inanç ve ibadet özgürlüğü Karlsruhe’de  de geçerli  (mi) ? 

(1) Die Freiheit des Glaubens, des Gewissens und die Freiheit des religiösen und weltanschaulichen Bekenntnisses sind unverletzlich.“

(2) Die ungestörte Religionsausübung wird gewährleistet.