30/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Herkes Okuma Yazma Bilecek

IMG_0061

 


BW-HABER        Karlsruhe


 

Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, Karlsruhe Hirsch caddesinde bulunan Ayasofya Camii kermesini ziyaret etti. Başkan Ergün Yıldız’ın karşıladığı Gürkan Avcı, camii ve kermes hakkında bilgi aldı. Gürkan Avcı, Ayasofya Camii kadın kolları üyeleri ile bir süre görüştü. Avcı, Ayasofya Camii’nde ihtiyaç olan kursların verilmesi için  öncelikle ihtiyaçların belirlenmeye çalışılacağını söyledi.

Ayasofya Kadın Kolları üyeleri hanımlar, Gürkan Avcı’dan Türkçe dersi kursu ve çocuklar içinde okul yardım kursları açılmasını istedi. Eğitim Ataşesi Avcı , konu ile ilgili şunları söyledi, ” Bölgemizde bir çok camii ve dernek gezdim. Başlatmış olduğumuz “Haydi Türkçe Konuş Benimle” kampanyası ile birinci nesilden hanım kardeşlerimiz, annelerimiz okuma yazma bilmiyorlar. Çok istek geldi. Bunun da ilk örneğini başarı ile Spaichingen’de verdik. Orada 13 anne okuma yazma öğrendi ve sertifikalarını aldılar. Çok duygu dolu anlar yaşadık. Sertifikaları biz verdik, torunlarda çiçekleri verdi. Şimdi bu uygulamayı bölgemize yaymak istiyoruz. Başarırsak eğer bizlere dua edecek çok annelerimiz var burada. Okuma yazma bilmeyen ilk generasyondan kimse kalmayacak.” dedi.

Gürkan Avcı kermeste vatandaşlar ile bir süre sohbet etti. Yöresel yemeklerden “Katmer” i ilk defa tatdığını söyleyen Avcı, kermeslerin kültürün korunması ve aktarılmasında önemi ve katkısının büyük olduğunu söyledi.

IMG_0152


IMG_0135