30/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

‘İşte benim Başkonsolosluğum’ Karlsruhe Başkonsolosluğu 50 yaşında

BW-HABER Karlsruhe

Karlsruhe Başkonsolosluğu kuruluşunun 50 inci yıldönümünü kutladı. Karlsruhe Başkonsolosluğu toplantı salonunda yapılan kutlamaya Karlsruhe Belediye Başkanı, Karlsruhe Kültür Dairesinden Christoph Rapp katıldı.

Karlsruhe Başkonsolosu Mahmut Niyazi sezgin’in ev sahipliğinde , Başkonsolosluk personelinin hazır bulunduğu kutlamada bir teşekkür konuşması yapan Karlsruhe Belediye Başkanı Dr. Frank Mentrup; Türkiye Cumhuriyeti’nin 100 üncü yılını, Başkonsolosluğun 50 inci yılını kutladıklarını, Türk-Alman ilişkilerinin çok uzun bir vadeye dayandığını ifade etti. Mentrup 50 yıllık bir geçmişi bulunan Başkonsolosluğun şehre bir çok katkılarının olduğunu, Başkonsolosluğun Karlsruhe şehrinde olmasından dolayı bizde sizlere teşekkür ediyoruz dedi. Başkan Dr. Mentrup Başkonsolosluğun Kriegstr 123 numaradan, 2004 senesinde şehrin Doğu bölgesine Rintheimerstr ‘ya taşındığını ve Başkonsolosluğun Türk kökenliler ile kent arasında iyi iletişim sağladığını sözlerine ekledi.

Başkonsolos Mahmut Niyazi Sezgin, yaptığı konuşmada şunları ifade etti, ‘1973 yılında kurulan Başkonsolosluğumuz bu yıl 50 yaşına girdi. Bu yıl Cumhuriyet’imizin 100. Yıldönümü coşkusuyla Başkonsolosluğumuzun 50. Yıldönümü coşkusunu bir arada yaşamaktan gurur ve mutluluk duyuyoruz.’

Başkonsolosluk olarak vatandaşlarımıza verdiğimiz hizmetin kalitesini 50 yıldır her geçen gün daha da arttırıyoruz. Karlsruhe Başkonsolosluğu 50. yaşında her bakımdan mükemmel düzeyde çalışan çok başarılı bir Başkonsolosluk.

‘İşte benim Başkonsolosluğum’

‘Konsolosluk hizmetlerinin yanısıra iki ülke arasındaki ekonomik ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesine de önemli katkılar sağlıyoruz. Bütün vatandaşlarımızın göğsünü gere gere “işte benim Başkonsolosluğum” diyebileceği bir Başkonsolosluk var Karlsruhe’de. Böyle başarılı bir misyonda Başkonsolos olarak görev yapmanın kıvancı içindeyim. Bu vesileyle benden önce görev yapan ve bu başarıda önemli payları olan bütün eski Başkonsoloslarımıza da şükranlarımı sunuyorum.’

’50. Yıldönümü törenimizi bizimle birlikte düzenleme nezaketi gösteren Karlsruhe Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Frank Mentrup’a ve onun şahsında değerli işbirliklerini esirgemeyen bütün Alman makamlarına da içtenlikle teşekkür ediyorum.’

Konuşmaların ardından Karlsruhe Başkonsolosu Mahmut Niyazi Sezgin, Karlsruhe Belediye Başkanı Dr. Frank Mentrup’a 50 inci yıl anısına bir teşekkür plaketı takdim etti. Başkonsolos Sezgin ve Başkan Dr. Mentrup birlikte pasta kestiler.

Karlsruhe Belediye Başkanı Dr. Frank Mentrup, Başkonsolosluk personeli ile uzun uzun sohbet etti. Başkan Dr. Mentrup’un Erzurum kentinde başlayan Türk çayı alışkanlığı dikkatlerden kaçmadı.

İlk defa Karlsruhe Kriegstr. 123 de hizmete açılan Başkonsolosluk, 2004 yılında Rintheimerstr 81 numara taşındı. Telekom şirketine ait bina Başkonoslos Serhat Aksen döneminde satın alındı. Başkonsolosluğun hemen yakınında kurulan tramvay durağı ile ulaşım kolaylaştı.