14/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

İstiklal Marşını Ezberle Takdir Belgesini Al

img_8816

İstiklal Marşı’mızın Tamamını Ezberleyen Herkese Resmi Teşekkür Belgesi ve Özel Takdir Madalyası Veriyoruz!

T.C. Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği’nce tam bir yıl önce başlatılan “Haydi, Türkçe Konuş Benimle!” adlı dil, kültür ve eğitim kampanyası çerçevesinde; Almanya’daki çocuk ve gençlerin hem Türkçe kelime haznelerinin gelişmesi hem de milli şuur ve farkındalık kazanmaları için ‘İstiklal Marşı’nın 10 kıtasını ezberleyen herkese resmi ‘Teşekkür Belgesi’ ve özel olarak yaptırılmış ‘Takdir madalyası’ verilecek.

ZENGİN DİL ÖRNEKLERİNİ İÇİNDE BARINDIRIYOR!

İstiklal Marşının 10 kıtasını ezberleyen başta çocuk ve gençler olmak üzere 7’den 70’e herkesin ‘Madalya’ ve ‘Takdir Belgesi’ni alabileceğini; gerek Eğitim Ataşeliği’ne gerekse eyelet genelinde görev yapan Türkçe – Türk Kültürü öğretmenlerine ve yine Türk Okul Aile Birliği (TOAB) Derneklerine başvurarak kayıt işlemlerinin yapılabileceğini söyleyen Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, milli ve ulvi duyguların yoğunluğunun yanı sıra çok zengin dil özelliklerini, anlatım sanatlarını da bünyesinde barındıran İstiklal Marşı’nın ezberlenmesiyle ilgili başlatılan ödül ve takdir belgesi uygulaması hakkında şunları söyledi;

MİLLİ BİLİNÇ VE İDEAL AÇISINDAN ÖNEMİ!

Özellikle anne babaların çocuklarına İstiklal Marşını ezberlemeleri yönünde içten ve ısrarlı bir şekilde tavsiyelerde bulunmalarını istiyorum. Çünkü İstiklal Marşını ezberleyen bir çocuğun onu benimsemesi; dikkatle okuyan ve gönülden söyleyen bir gencin kim olduğunu hatırlayarak milli şuur kazanması sağlanmış olacaktır. İstiklal Marşını çocuklarımıza ezberleterek milletimizin ruhunu, tarihini, ideallerini ölmez bir ruhaniyatla onlara kazandırmış olacağız.

KARAKTER GELİŞİMİ İÇİN ÖNEMİ!

İstiklal Marşımız Büyük Milletimizin bağımsızlığa olan düşkünlüğünü, vatan ve bayrak sevgisini, insani ve vicdani güzelliğini, azmini, cesaretini, gücünü, zekâsını, asalet ve kararlılığını gösteren eşsiz bir destandır. Bu itibarla ezberleyeni şiirin ihtişamlı havasi dünyasına, ulu münevver atmosferine çeker ve olayları, duyguları adeta yeniden yaşatır

DİL GELİŞİMİ İÇİN ÖNEMİ!

İstiklâl Marşı gerek dil, gerekse şiir kalitesi bakımından yeryüzündeki millî marşların hiçbiriyle ölçülemeyecek kadar üstün ve zengin bir dil ve duyguya sahiptir. İstiklal Marşımız dil özellikleri açısından da, dili kullanmadaki ustalık, ifade keskinliği ve aynı zamanda esnekliği ile dile hâkimiyet hususlarında da çok büyük bir şaheserdir.