30/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

İsviçre’de Bayrağımız Dalgalandı

BW-HABER

Biel İsviçre 16 Haziran 2017


İsviçre’de 59 yıldan beri düzenlenen   Uluslararası Biel Maraton koşusuna bu sene ilk defa bir Türk maraton koşucusu katıldı. 41 yaşında ki evli iki çocuk babası Karslı Necati Şener ilk defa katıldığı Uluslararası Biel İsviçre maratonu tamamladı. Türk bayrağı ile Türkiye ismini ananos eden maraton organizatörleri, ilk defa katılan Necati Şener , ” Türkiye Hoşgeldin” sözleriyle anons edildi.  Katılımcıların çoğunun ABD, Kanada, Avustralya, Brezilya ve Avrupa ülkelerinden olduğu Uluslararası Biel Maratonuna ilk defa Türkiye’den katılım olması organizatörleri memnun etti. 

Türk bayrağı açarak başladığı 42.5 kilometrelik koşusunu, yine Türk bayrağı ile bitiren Şener, yol boyunca kendisine büyük ilgi gösterildiği, İsviçrelilerin kendisine tezahuratta bulunarak desteklediklerini ifade etti. 

İsviçre Biel koşusu farklı kategorilerden oluşuyor; 13 km, 21 km, 42,5 km, 56 km ve 100 km ultra maraton. Ultra maraton gece saatlerinde başlıyor, sabaha kadar sürüyor. Çevre halkınında büyük ilgi gösterdiği maratonda İsviçreliler sporculara su, çay ve çorba ikram ediyor. Her sene Haziran ayının ilk haftası düzenlenen maratona çoğunluğu yabancı ülkelerden oluşan 4 bin sporcu katılıyor.

Necati Şener ” 3 yıldır maraton üzerine çalışıyorum. Bir çok maraton organizasyonlarına katıldım. İsviçre çok farklı, ultra maraton koşmak asıl hedefim. Bu 100 kilometre ultra maraton için geceleri koşarak hazırlanıyorum. Gelecek sene Haziran ayında yine Türkiye adına Türk bayrağı ile katılacağım. Bu sene bazı aksaklıklar sebebiyle 42,5 km maraton koştum. Maratona Türk bayrağı katıldım. İsviçrelilerden çok olumlu tepkiler aldım. Ülkemi tanıttım. Çok memnun oldum.” 

Necati Şener,  gelecek sene düzenlenecek olan Biel ultra 100 km maraton koşusuna katılacak. Şimdi yoğun ve uzun bir hazırlık dönemi kendisini bekliyor.