24/07/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Kadının Fendi Müzikal Oyun Monnen Tiyatrosunda

ruşen kartaloğlu

Bu Tiyatro Kaçmaz.. Türkçe Tiyatro Sevenler, Haydi Mannheim’a 


BW-HABER    Mannheim     7 Temmuz Çarşamba   12:35


Tiyatro Monnem’den müthiş iki perdelik müzikal kabare oyunu. Bu hafta sonu 9  ve 10 Temmuz tarihlerinde Mannheim kentinde sahnelenecek olan müzikal kabare , “Kadının Fendi” oyunu tiyatro severlerin beğenisine sunulacak.

Milli Eğitim Bakanlığı  hamiliği, Berlin Büyükelçiliği ve  Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği tarafından başlattılan “Haydi, Türkçe Konuş Benimle!” isimli dil, kültür ve eğitim kampanyası Almanya’daki sosyal ve kültürel hayata renk katmaya devam ediyor.

Tiyatro eğitmeni Ruşen Kartaloğlu ve Nebahat Karakaş tarafından kurulan “Tiyatro Monnem”  tarafından sergilenecek oyun iki perdeden oluşuyor. Ruşen Kartaloğlu tarafından yazılan oyun, isminden de anlaşılacağı üzere; kadına yönelik taciz ve baskı konusunu biraz farklı ele almış. Ataerkil bir toplumun kadına olan bakış açısı ve kadının toplumdan gördüğü baskı ve bu baskıya kadından gelen cevap şeklinde devam eden oyunun, müzikal ve Türkçe olması hayli ilgi çekici.

Son dönemlerde yaşanan kadına yönelik taciz ve cinayetinde ele alındığı soyunun son bölümünde konu mahkemeye intikal ediyor. Kadın ile erkek arasında ki rol değişimi ile erkeğin kadına uygulamak istediği  haksız baskının farkına varılması isteniyor.

Monnem ismi, şehrin lehçesinden geliyor. Yani,Monnem, Mannheim demek. Tiyatro yönetmeni Ruşen Kartaloğlu ” Türkçe mizah, eğlenceyi sevenlerin kaçırmamasını isterim. Türkçe tiyatroyu sevdirmek istiyorum. Seyirci kapasitemiz çok iyi. Güzel bir tiyatro oldu. Çok emek verdik, sonucunuda iyi, bekliyoruz.” dedi.

Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı tarafından desteklenen müzikal oyunun müzikleri, profsyonel sanatçılar Gökay Tamer ve Taner Kurtgözoğlu tarafından canlı yapılacak.

Tiyatro Gemeinhaus Don Bosco Karl-Blindstr. 3 Mannheim adresinde sergilenecek. 9 Temmuz Cumartesi saat 19:00 başlayacak oyun, 10 Temmuz Pazar günü saat 16:00’da başlayacak.

13501581_1255715357773239_4796676851765169060_n