24/02/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Kamil Manzak ‘ Meslek eğitimi, üniversite eğitimine engel değil’

BW-HABER
Karlsruhe

Karlsruhe MÜSİAD Başkanı Kamil Manzak ve MÜSİAD Karlsruhe Gençlik Başkanı Gökhan Çalışkan ve Genç MÜSİAD Karlsruhe üyesi Beytullah Yüksel Meslek Fuarını Ziyaret Etti.

Almanya’nın Karlsruhe kentinde düzenlenen Güney Almanya’nın en büyük fuarı olma özelliğine sahip ‘ Mesleğe ilk adım’ fuarına ilgi büyük oldu. Karlsruhe DM Arenada düzenlenen fuara 370 firma katılarak 180 farklı meslek tanıtımını gerçekleştirdi. Fuarda Karlsruhe Başkonsolsoluğu Çalışma Ataşeliği bir stant ile yer aldı. Karlsruhe Sanayi Ticaret Odası (IHK), İş Ajansı ( Arbeitsamt) ve Karlsruhe Zanaatkarlar Odası (Handwerkskammer) tarafından düzenlenen meslek eğitim fuarı 18 Ocak Cumartesi sabah 10:0’da başladı ve 15:30 da bitti. Beklenen ziyaretçis sayısı 20 bin olarak açıklandı. Mercedes, Bosch, Siemens gibi büyük firmaların yanı sıra polis, gümrük, gibi devlet hizmet sektörleride yer aldı. Gençler tarafından en çok yine polis standı rağbet gördü.

Karlsruhe MÜSİAD Başkanı Kamil Manzak, Genç MÜSİAD Karlsruhe Başkanı Gökhan Çalışkan ve Genç MÜSİAD Karlsruhe üyesi Beytullah Yüksel, Karlsruhe Meslek Fuarını ziyaret ederek genç meslek adayları ile biraraya geldiler. Fuarda yer alan bir çok firma yetkilileri ile görüşen Kamil Manzak, göçmen kökenli çocukların iş yerlerine kabul edilmesinde pozitif destek beklediklerini ifade etti. Manzak Mercedes, En-BW gibi büyük köklü firmaların stantlarınıda ziyaret ederek yetkililerden meslek eğitimi ve değişen okul sistemi konusunda bilgi aldı.

MÜSİAD Karlsruhe Başkanı Manzak ve Genç MÜSİAD Karlsruhe Başkanı Gökhan Çalışkan, Genç MÜSİAD Karlsruhe üyesi iş adamı Beytullah Yüksel, Karlsruhe Başkonslosluğu Çalışma Ataşeliği standını da ziyaret ederek, Çalışma Ataşeliği Vekili Osman Kaya’dan meslek eğitimi konusunda bilgi aldı. Ataşe vekili Osman Kaya ‘ Başkonsolos Çalışma Ataşeliği olarak uzun zamandır meslek eğitimi konusunda çalışmalarımız mevcut. Bu konuda, ilgili kurumlarla resmi olarak anlaşmalarımız mevcut. Başkonsolosluk Çalışma Ataşeliği geçmişte olduğu gibi şimdide aynı özveri ile çalışmalarına devam ediyor. Çocuklarımız bizlere her zaman ulaşabilir ve meslek eğitimi konusunda bizlerde en güvenilir bilgiyi vermeye devam ederiz. ‘ dedi.

Meslek eğitimi, yüksek okul eğiitmi yolunda bir engel teşkil etmiyor

Kamil Manzak meslek eğitminin, üniversite gibi yüksek okullara engel teşkil etmediğini aksine meslek eğitiminin yüksek okula giden güvenli bir yol olduğunun altını çizerek şunları söyledi, ‘ Meslek aeğitimi gençlerin gelecekte başka okullara gidemeyeceği, iş dünyasına gireceği anlamına gelmez. Almanya’da ki eğitim sistemi yani dual eğitim gençleri hem hayata hazırlar hemde onlara maddi destekte bulunur. Bu sistemle gençler kısa zamanda hayata atılmayı öğrenirken, okumanın ve eğitimin önemini kavrar. Üst seviyede meslek yerlerine alınmayan gençlerin bazı meslekleri tamamlayarak, eğitimde yola devam etme, yükselme imkanı tanındığını söylemek isterim. Tavsiyem tabiki üniversitedir, daha ileri seviyede eğitim almasıdır. Ama bunu herkesin yapması mümkün değil. Meslek eğitmini tamamlayan gençler buradan aldıkları diploma ile yüksek okullara geçiş yapabilme imkanı kazanacaktır.”

MÜSİAD olarak hep genlerin yanındaydık, bugünde gençlerin yanındayız

‘MÜSİAD olarak, meslek eğitime, üniversite gibi ileri düzey eğitime tam destek vermeye devam ediyoruz. Çocuklarımızın Almanya ve Türkiye’ye katkıları büyük olacak. Bugün 80 bin işletmeye sahib bir toplumuz.MÜSİAD olarak çok sayıda gencimize meslek eğitmi imkanı sağlıyoruz. İşletmelerimiz çoğaldıkça , büyüdükçe bu rakamda artacak. Dikkat etmemiz gereken husus her gencin bir meslek eğitimine sahip olmasıdır. Diğer bir husus, gencin kaliteli bir meslek eğitimi alması ve her gencin geleceğe dikkat ederek mesleği seçmesidir. Yani geleceğin mesleğini seçmeli rekabetin arttığı arttığı Almanya’da sağlam bir gelecek kurmalıyız.’

Manzak , Meslek fuarında edinilen izlenimleri ve yapılan görüşmeleri, genç meslek adaylarına aktarmaya devam edeceklerini söyledi. Genç MüSİAD Karlsruhe Başkanı Gökhan Çalışkan fuar ile ilgili izlenimlarini ve Genç MÜSİAD’ın bu konuda yapması gereken çalışmaları ele alacaklarını ve genç girişimcilerin sayısını artırmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.