17/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Kangal Uzmanı Uyardı

IMG-20160202-WA0000

Kangal profesyonel dağ aslanıdır, Kangal bir işçidir’

BW – HABER  WÖRTH

Almanya’nın Bruchsal kentinde faaliyet gösteren İmparator Kangal  derneği başkanı Türker Derviş, bir heves uğruna Kangal yavrusu alınmaması konusunda uyardı.

‘Kangal iri olmasa 500 koyunu güdebilir mi?’ diyen Derviş, Kangal’ın görev köpeği olduğunu ve aldığı görevi layıkı ile yerine getirdiğini söyeledi.Derviş özellikle yavru Kangal alırken dikkat edilmesini, mümkünse alınmamasını isteyerek şöyle devam etti ”Yavruların çoğu kırma, soyunu bilmediğiniz, seceresini bilmedğiniz Kangal’ı alınması durumunda büyünce çok büyük problemler çıkıyor. Mağlesef satın alanlar bir süre sonra bakamıyor ve Hayvan barınaklarına bırakılıyor. 5 yıl barınakta kalan köpekler yakılıyor. Bu tür ticaret yapanlara dikkat edin. Kangal ismiyle, Türk Çoban köpeği satılıyor.”

Kangal evde beslenmez, yavru ile öekilen selfilere gülüyorum. Bu oyun köpeği değil bu görev köpeğidiri. Bir Kangala verebileceğin özgürlük kadar hürdür. Evde Kangal beslenmez, yavru Kangallar bebek ile aynı özeni ister. Her iki saatte bir mama ister. Emzirilmek ister. Bahçeye ihtiyacını gidermek için çıkmak ister. Köpek köy yerinde ekmek yiyor, görevini biliyor.Burada eğlence olarak görmek yanlış. Kangal’a 600 gram süt veriyor yetmez

Derviş Türker’in Almanya’da Kangal çiftleştirmelerine de itirazı var. Kangal’ın Alman Kurtları ile çiftleştirerek, Kangal’a en büyük haksızlığın yapıldığını söyledi.

Dervişoğlu, Kangal’ın doğayı koklaması gerektiğini, yanlış bakımın hayvanda psikolojik travma yaşattığını söyleyerek,’Eğlence için alınacak bir hayvan değil, aksine çalışkan ve işine bağlı bir dağ aslanıdır Kangal ‘ dedi.

Beslenme konusuna da dikkat çeken Dervişoğlu ‘Yal’ diye tabir edilen yoğurtlu ekmeğin mutlaka verilmesi gerektiğini, sağlık açısından da yemek artıklarının doğru beslenme olduğunu söyledi.

 

WÖRTH – Yaşar SEKBAN