12/07/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Kardeşliğe Giden Yol

IMG_2072


BW-HABER  Karlsruhe         kendi çizgisinde haber portalı… 


 

Karlsruhe ve Sakarya Arasında Proje Ortaklığı İmzalandı

Sakarya ve Karlsruhe Büyükşehir Belediyeleri arasında ”Proje Ortaklığı”na  atılan tarihi imza ile iki şehir arasında ekonomik, sosyal ve teknik işbirliği resmen başladı. Karlsruhe Belediye başkanı Dr. Frank Mentrup, Sakarya belediye başkanı Zeki Toçuoğlu, Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol ve Sakarya heyetini kapıda karşıladı. 2009 yılında ortaya atılan Sakarya ve Karlsruhe şehirleri arasında ki ”Kardeş Şehir” çalışmaları, 2012 yılında Karlsruhe IBZ salonunda yapılan toplantı sonucu  kurulan ”Freundeskreis Karlsruhe-Sakarya”, ” Karlsruhe-Sakarya Dostluk Derneği” ile resmi olarak başladı. KOAB başkanı  Erdem Arın Sakarya Belediyesi ve Karlsruhe Belediyesi arasında başlattığı çalışmalar olumlu sonuç verdi. Her iki şehir arasında eğitim, ekonomik, sosyal çalışmaların öncülüğünü yapan Erdem Arın atılan imzaların kalıcı olması ve işlevselleşmesi için Sakarya şehrinde alt yapıyı kurdu.

IMG_1902

Türk kültürünü Almanya’da yaşatmak

Belediye ana salonunda düzenlenen tören öncesi konuşma yapan Dr. Frank Mentrup “Sakarya ve Karlsruhe Büyükşehir Belediyelerinin böylesi bir birlikteliğe imza atmaları bizleri çok mutlu etti. Bu sözleşmeyi çok önemsiyor; birlikte güzel işlere imza atacağımız inancını taşıyoruz. Türk kültürünü Almanya’da yaşatmak ve tanıtmak adına güzel hizmetleri birlikte hayata geçireceğiz. İki yerel yönetim arasındaki teknik projelerde ortaklık yapacağız. Sportif, kültürel ve sanatsal programlar ile ilgili ortak çalışmalarımız olacak. Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile birlik ve beraberlik içerisinde örnek projeler gerçekleştireceğiz. Değerli misafirimiz ve başkanımız Zeki Toçoğlu’na teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Dr. Frank Mentrup  organizasyonlarda Karlsruhe Başkonsolosluğunun desteğinede  teşekkür etti. Mentrup Türk-Alman dostluğunun tarihi önemine değindi.

IMG_1782

Binlerce Yıllık Kardeşliği Bozmak İsteyenler Var

Sakarya Belediye Başkanı Zeki Toçuoğlu yaptığı konuşmada terör olaylarına da değindi, Zeki Toçuoğlu;

‘Sakarya ile Karlsruhe şehirlerinin kardeş olabilmesi için uzun zamandır mesai harcayan Sivil Toplum Kuruluşları temsilcilerini, hepinizi şehrim adına en kalbi duygularla selamlıyorum. Ülkemizin birlik ve beraberlik atmosferine zarar vermek isteyen, Binlerce yıllık kardeşliğimizi ve kader ortaklığımızı bozmak niyetinde olanlar, hiç bir suçu ve günahı olmayan masum insanların canına kastederek coğrafyamızda bir kaos ortamı yaratmak istiyor. Ancak binlerce yılın kardeşliğini ne yaparlarsa yapsınlar bozamayacaklarını hesaba katmıyorlar. Bizler kan akıtmak isteyenlere fırsat vermeyeceğiz. Biz sevgi, barış ve kardeşlik duyguları içerisinde coğrafyamızda kader birliği yapmış bir milletiz. Terör hedef gözetmiyor. Kısa bir süre önce yaşanan terör saldırısında Alman kardeşlerimiz de terör saldırısında hayatını kaybetti. Bu vesile ile hepinize kaybettiğiniz vatandaşlarınız için başsağlığı diliyorum’ dedi.

Konuşmaların ardından porje ortaklığı karşılıklı atılan imzalar ile resmileştirildi.

IMG_2002

Kültürel, Sosyal, Şehirleşme Alanında Önemli Projeler Geliyor

Sakarya Belediye Başkanı Zeki Toçuoğlu konuşmasının sonunda ise, “Ümit ediyorum ki bugün gerçekleştireceğimiz protokol çerçevesinde sanatsal, kültürel, sosyal ve şehirleşme gibi pek çok alanda önemli projeleri hayata geçireceğiz. Benim Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı olarak bu konuda elimden gelen gayreti göstereceğimden hiç şüpheniz olmasın. İki şehir arasında sağlam köprüler inşa edilecektir. Başından beri bugün geldiğimiz aşamaya ulaşmamızda emeği geçen herkese özellikle teşekkür ediyorum. Sözlerime burada söz verirken nazik daveti için Karlsruhe Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mentrup’a bir kez daha teşekkür ediyor uzun yıllar sürecek bir dostluğa vesile olmanın mutluluğuyla herkese saygılarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

IMG_1897

Sözleşmede Önemli Başlıklar Var

 Ev sahibi Karlsruhe Büyükşehir Belediye Başkanı Mentrup, günün anısına Toçoğlu’na hediye takdim etti. Sakarya ve Karlsruhe Büyükşehir Belediyeleri arasında imzalanan proje ortaklığı protokolü; göçmenlerin durumu ve çocukların eğitimi, öğrenci değişim programları ve öğrenci gruplarına dönük staj imkanları, Almanya’da Türk kültürünün tanıtımı, sportif, kültürel ve sanatsal programlar ve iki yerel yönetimin teknik birimleri arasındaki tecrübe paylaşımı gibi önemli maddeleri kapsıyor.

IMG_1945

Erdem Arın’dan Bir Atak Daha

Karlsruhe ve Sakarya şehirleri arasında imzalanan ”Proje Ortaklığı” anlaşmasının baş mimarı Erdem Arın törene katılamadı. İmzaların atıldığı sırada Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşen Erdem Arın’a ilk tebrik devletin zirvesinden geldi.

Karlsruhe Sarayı Ziyaret Edildi

Karlsruhe Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Frank Mentrup’un davetlisi olarak Sakarya Belediyesi, Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu başkanlığında, Rüstem Keleş (Su ve Kanalizasyon Genel Müdürü), Alpay Şirin (İnsan Kaynakları Daire Başkanı), Aydın Duran (Halkla İlişkiler Müdürü), Yekta Şirin (Basın Müdürü), Bilge Büdeyri (İmar Müdürü), Arzu Saygıner Çil (Ar-Ge Geliştirme Müdürü) heyet Almanya’nın Karlsruhe kentini ziyaret etti.

Sakarya Heyetinden Önemli Ziyaret

Sakarya heyeti Karlsruhe DİTİB Merkez Camii’ni ziyaret etti. Sakarya Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ve heyete, Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol, Din Hizmetleri Ataşesi Dr. Mehmet Tekin eşlik etti. Heyet, Cuma namazının ardından camii konferans salonuna geçildi, burada camii kadınlar kolunun hazırlanan öğle yemeğinde vatandaşlar ile biraraya gelindi. DİTİB Merkez Camii   başkanı Lütfü Azal, camii derneğini tanıtarak, Sakarya ve Karlsruhe’nin kardeş şehir olmasını desteklediklerini söyledi. Azal, Sakarya Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ve Başkonsolos Cem Örnekol’a birer çiçek taktim etti. Toçoğlu da Azal’a el yapımı Sakarya kenti resmi olan bir porselen tabak hediye ederek ‘Buna bakarak bizleri hatırlarsınız’ dedi.

En Büyük Destek Onlardan Geldi

KAOB başkanı Erdem Arın’ın büyük çalışmaları sonunda imzalanan ”Proje Ortaklığı” anlaşmasına  en büyük destek Karlsruhe Okul Aile Birliği ve Karlsruhe DİTİB Merkez Camii’nden geldi. Merkez Camii başkanı Lütfu Azal yaptığı açıklamada her iki şehir arasında gerçekleşen proje ortaklığının hayırlı olmasını diledi. Karlsruhe ve Sakarya arasında iletişimde en önemli rol oynayan KOAB yöneticisi Tuncay Ulusoy ”Proje Ortaklığı” imzalanması ile iki şehir arasında yapılacak çalışmalar ile şehirler arasında işbirliğinin artacağını ve yeni iş imkanlarının çıkabileceğini söyledi. Ulusoy, ” Asıl şimdi birlikte daha fazla çalışmalıyız.” dedi. İsmail Demir’de bu proje ile eğitim alanında büyük ve ciddi çalışmaların yapılabileceğini, kalıcı ve kurumsal işbirliğine gidilerek iki şehir arasında köprülerin atılacağını söyledi.

Karlsruhe Alman Sosyal Demokrat İl Meclisi üyesi Sibel Uysal’da her iki şehir konusunda büyük mücadele verdi. Bir çok  toplantıda kardeş şehir olması konusunda yaptığı çalışmalar ile dikkati  çeken Sibel Uysal, ”Proje Ortaklığı” nın kardeş şehir için bir adım olduğunu belirtti.

Karlsruhe’de sivil toplum kuruluşlarının birlikte başardıkları kardeş şehir olmada ilk adım vatandaşlar tarafından takdirle karşılandı…

IMG_2123

IMG_1738


IMG_1786


IMG_1796


IMG_1818


IMG_1829


IMG_1847


IMG_1854


IMG_1879


IMG_1897


IMG_1908


IMG_1913


IMG_1943


IMG_1965


IMG_2039IMG_2094


IMG_2111