18/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Karlsruhe Başkonsolosu Banu Terzioğlu görev süresini tamamladı

BW-HABER – Karlsruhe

Almanya’nın Karlsruhe Başkonsolosu Banu Terzioğlu 1 Eylül 2019 tarihinde başladığı görevini 16 Ağustos 2023’te tamamlayarak , Ankara’ya döndü. Başkonsolos Terzioğlu, görev bölgesinde önceliğin ‘hizmet’ olduğu vurgusunu yaparak, her daim vatandaşların yanında olduğunun altını çizerek görevine başlamıştı.

4 yıllık yoğun görev süresinde; pandemi, ulusal felaket deprem, seçimler, meslek eğitimi, Türkçe ve Türk Kültürü dersleri, Türkiye – Almanya arsında ticari kültürel köprü çalışmaları gibi önemli başlıkların bulunduğu konular gündemindeydi.


Başkonsolos Banu Terzioğlu’nun mesajı ;

“Kıymetli Vatandaşlarımız, Almanya Türk Toplumunun Değerli Mensupları,

Türkiye Cumhuriyeti Karlsruhe Başkonsolosu olarak 1 Eylül 2019’da başladığım görevimi bugün itibariyle tamamlamış bulunmaktayım.

2 senesi pandemi koşullarında geçen görev sürem boyunca değerli mesai arkadaşlarımla birlikte toplumumuzu kapsayıcı ve kucaklayıcı bir anlayışla, sizlere nitelikli, süratli ve etkin konsolosluk hizmeti sunmaya gayret ettik. Bu süreçte özveriyle çalışmalarını sürdüren Başkonsolosluğumuz personeline kalpten teşekkürü borç bilirim.

Karlsruhe’de Başkonsolos olarak görev yapmak, ülkemizi temsil etmek, siz kıymetli vatandaşlarımıza hizmet sunmak benim için yalnızca önemli bir mesleki tecrübe değil, aynı zamanda büyük bir onurdu.

Dört yıl içerisinde Türkiye ve Almanya arasında dostluk köprüsü kuran toplumumuzun ulaştığı seviyeyi, vatandaşlarımızın yaşadıkları şehirlerin siyasi, ekonomik, ticari, kültürel hayatına yaptıkları güçlü katkıyı, sivil toplum kuruluşlarının başarılı çalışmalarını görmek gurur ve kıvanç vericiydi.

Çalışma arkadaşlarımla birlikte toplumumuzun mensuplarının eğitim ve iş hayatlarında başarılarının artmasına ve daha iyi konumlara gelmesine katkı sunmaya, görev bölgemiz itibariyle Türk-Alman ilişkilerinin geliştirilmesine çaba gösterdik.

Karlsruhe’ye veda ederken şahsıma gösterdikleri dostluk, yakınlık ve destek için Sivil Toplum Kuruluşlarının dernek başkanlarına ve üyelerine, iş insanlarına, basın mensuplarına ve Almanya Türk toplumunun her bir üyesine gönülden teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.

Başkonsolos Banu Terzioğlu Kimdir ?

Başkonsolos Banu Terzioğlu 1980 yılında Antalya’da doğdu. Antalya Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde, yüksek lisans eğitimini aynı üniversitenin Ortadoğu Araştırmaları Programı’nda tamamladı.

2005 yılında göreve başladığı Dışişleri Bakanlığı’nda merkezde Protokol Genel Müdür Yardımcılığı, Güney Asya Genel Müdür Yardımcılığı, Avrupa Birliği Genel Sekreterliği Dışişleri Özel Müşavirliği’nde, yurtdışında Amman Büyükelçiliği’nde çalıştı.

2012 yılında Avrupa Birliği Bakanlığı’na Bakanlık Müşaviri olarak atanarak Dışişleri Özel Müşavirliği görevini üstlendi.

Mart 2016-Ağustos 2019 tarihleri arasında Dışişleri Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğü’nde sırasıyla Bakan Danışmanı ve Daire Başkanı unvanıyla görev yaptı.

1 Eylül 2019 tarihinden itibaren Karlsruhe Başkonsolosu olarak görevine başlamış olup, İngilizce bilmektedir.