17/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Karlsruhe Belediye Başkanı koltuğunu Türk çocuklarına bıraktı


BW-NEWS Karlsruhe

Almanya’nın Karlsruhe kentinde kutlanan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı farklı bir etkinlikle kutlandı. Karlsruhe Belediye Başkanı Dr. Frank Mentrup , Türk çocukları ve ailelerini belediye binasında düzenlenen etkinlikte ağırladı.
Etkinliğe, Türkiye’nin Karlsruhe Eğitim Ataşesi Dr. Uğur Acar, Karlsruhe Okul Aile Birliği Başkanı Erdem Arın, Zeliha Reçber, Türkçe ve Türk Kültürü Öğretmeni Abdülvehap Yükselten katıldı.

Belediye Başkanı Dr. Frank Mentrup, yaptığı konuşmada, çocukları makamında ağırlamaktan dolayı mutlu olduğunu dile getirdi.Dr. Frank Mentrup 1923 ‘te Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyetini kurduğunu ve ülkenin geleceğini çocuklara emanet ettiğini ifade etti.Konuşmasına şöyle devam etti’ Geleceğin çocuklara emanet olduğunu ifade eden Mustafa Kemal çocuklara bu bayramı verdi. Bizim yapmamız gerek çocukların kendilerini geliştirebilmeleri, sorumluluk alabilmeleri için onlara yardımcı olmak.’

Türkiye’de çocukların temsili olarak makamların başına geçmesinin güzel bir gelenek olduğunu anlatan Dr. Frank Mentrup, bunu Karlsruhe’de devam ettirmek istediklerini kaydetti.

Belediye başkanlığı makamına oturan Ertuğrul Lenga, Dr. Frank Mentrup’a belediye başkanı nasıl olur sorusunu sordu. Ertuğrul Lenga, Karlsruhe’de araç park fiyatlarını yüksek buldu. Öğrencilerden Berat Dağ ise oyun parklarının modernize edilmesi, daha güvenli, hale getirilmesi gerektiğini söyledi. Berat Dağ ayrıca 15 yaşına kadar tramvayların ücretsiz hizmet vermelerini istedi.
Dr. Frank Mentrup, sadece yemin töreni ve özel günlerde belediye başkanlığını sembolize eden 900 gram ağırlığındaki ‘Belediye Başkanılığı Zinciri’ ni çocuklara takarak görevini bir süreliğine devretti.

Etkinlik, çocuklarla hatıra fotoğrafı çektirilmesinin ardından son buldu.