30/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Karlsruhe Minareli Camisine Kavuşuyor… Şimdi Yardımlaşma Zamanı…

BW-HABER
Karlsruhe 3 Kasım 2019

Almanya’nın Karlsruhe kentinde minareli cami yükselecek.

Karlsruhe Belediyesi tarafından Eylül 2019 yılında verilen müsade ile Karlsruhe kentinde artık minareli cami inşaati hayali gerçeğe döndü. Karlsruhe DİTİB Merkez Cami Başkanı Lütfü Azal, Karlsruhe Belediyesi tarafından verilen inşaat müsadesiyle birlikte artık minareli cami için, ‘ Önümüzde engel kalmadı’ dedi.
Başkan Azal, Karlsruhe kentinde yapılması planlanan cami için vatandaşlara bir de çağrıda bulundu. Karlsruhe Minareli Cami için herhangi bir banka faizine girilmeksizin, ‘Minareli Cami’ için için ihtiyaç duyulan miktarın bağış yoluyla toplanması en büyük temennimiz dedi.


Karlsruhe DİTİB Merkez Cami Käppelerstr. 3 adresinde yapılan bugünkü toplantıda müslümanlar yapılacak cami konusunda maddi desteklerinin tam olduğunu ifade etti. Merkez cami toplantı salonunu dolduran Karlsruheli müslümanlar cami inşaati konusunda bilgilendirildi. 4.370 metre kare alan üzerine inşaa edilecek caminin 17.685 bürüt kullanım alanı olacak. Hesaplanan maliyet ise 6,5 milyon Avro.

Karlsruhe Minareli cami inşaat mühendisi Halil Sarıkan, daha önce cami inşaatlerinde görev almış tecrübeli bir isim. DİTİB Merkez Cami Başkan Yardımcısı Ömer Erdönmez, cami mali durumu hakkında şefaf bilgi verdi. Ersönmez, 2022 yılında gelirlerin artırılması, giderlerin ise en alt seviyeye indirilmesi konsunda bilgilendirdi.
Karlsruheli müslümanlardan tam not alan; yeni, modern ve eski çizgileri üzerinde barındıran, minareli cami için kollar sıvandı. Merkez Cami yönetimi cami inşaati konusunda tüm vatandaşların yardımını talep etti. Yardımda bulunmak isteyen hayırseverler, Karlsruhe Merkez Camii’ne başvurarak direk yardımda bulunabilirler.