24/07/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

KATÖD Korosu Başladı

IMG_2839


BW – HABER   Karlsruhe    haberin A’sı…   ilk elden, ilk haber…


En İyi En Eğitimli Siz Olmak Zorundasınız

Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde Berlin Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği ile Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği koordinasyonunda başlatılan ‘Haydi, Türkçe Konuş Benimle!’ kampanyasının tanıtım, toplantı, ziyaret ve açılışları büyük bir heyecanla, hızla devam ediyor.

Almanya’nın ilk sivil toplum kuruluşu, 1955 yılında Karlsruhe’de kurulan Karlsruhe Türk Öğrenci Derneği (KATÖD), ”KATÖD Üniversiteli Öğrenciler Korosu” kurdu. Karlsruhe Eğitim Ataşeliğinin girişimi ile kurulan koro, ilk sınavını 20 Mart’ta IBZ binasında bulunan OAB salonunda verdi.  Koro şefi, sanatçı Ahmet  Ceylan, koronun tanıtımı için düzenlenen akşamda, Türkiye’de cereyan eden olaylardan dolayı  bir eser ile ” Bir Başkadır Benim Memleketim’  şarkısı ile tanıtımı gerçekleştirileceğini açıkladı.  Koro çalışlmasının ”Haydi Türkçe Konuş Bneimle” kampanyası 3 üncü koro çalışması olduğunu söyleyen Ahmet Ceylan, koro çalışmasında emeği geçen koordinatör Zeliha Recber’e teşekkür etti.

Tanıtım  gecesinde ”Üniversiteli Türk Gençlik Korosu” ilk olarak ” Bir Başkadır Benim Memeleketim” parçasını söyleyerek başlangıç yaptı. Genç koroya misafirler ve Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı’da eşlik etti.

IMG_2822
Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı

Amacımız kültürümüzü öğretmek

Gecede bir konuşma yapan Gürkan Avcı, ”Bu koro KATÖD Türk Gençlik Korosu ilerler gelişir. Türkü bilmeyen Türk’ü bilmez. Yani Türkülerimizle şarkılarımızla  sizler  bizim o elzem, kadim, o erdemli , o gerçekten o çok mücesses, çok yüce ve insanlık yararına çok güzel işler yapmış, çok büyük bir medeniyet kurmuş ve bütün insanlığa kardeşçe misafirhane, dostça muamele etmiş, o büyük medeniyetin torunları olduğunuzu, bu şarkılar ile, bu türküler ile, bu müzik eserleriyle sizler ruhlarınızda zihin dünyalarınızda hissedecekleriniz, algılayacaksınız. Amacımız dilimizi, kültürümüzü müzik ile şarkılar ile öğretmek talim ettirmek tedris ettirmek. ” dedi.

Gürkan Avcı’dan öğrencilere müjde

Gürkan Avcı öğrencilere bir de müjde verdi. Avcı ” Türkiye’de  bulunan Kredi ve  Yurtlar Kurumu ile görüştüm, sizler burada burada büyük ev sorunu yaşıyorsunuz.Burada bir yurt açmak niyetimiz var. Gerekli yazışmaları başlattım.” dedi. Ev sorunlarını yakından bildiğini söyleyen Avcı, sorunu bu sene çözmeye çalışacağını belirterek, çok ekonomik barınma imkanı kazandırmaya çalışacağım dedi. Avcı ayrıca bazı çalımalarında devam ettiğini somutlaşması durumunda  güzel gelişmelerden haberdar edeceğini ifade etti.

En iyisi olmak zorundasınız.

Gürkan Avcı İkinci Dünya Savaşı ardından Almanya’nın büyük göç aldığını söyleyerek,  gelişime en büyük katkıyı Türklerin yaptığını, ancak bunun zamanla unutulduğunu Türk vatandaşlarının hizmetlerinin karşılığını alamadığını ve en ağır işlerde çalıştığını söyledi. Gürkan Avcı ” Çağımızda artık diplomalar konuşuyor. En iyi eğitim alanlar sınıf  atlayabiliyor. Sizler okuduğunuz bölümlerde en başarılı olmak durumundasınız, master yapmak durumundasınız, okuduğunuz bölümleride dedelerinizin, babalarınızın hatırına birinci olmak durumundasınız.” dedi.

100 Türk gencinden 10 tanesinin üniversiteye gittiğinii bununda sadece 4 tanesinin mezun olduğunu, bu nedenle göçmen kökenli üniversiteli gençlerin  koşması gerektiğini söyledi. Çekilen fotoğrafların ardından katılımcılara ikramda bulunuldu.

IMG_2783


IMG_2831


IMG_2775


IMG_2821