13/04/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Kültür Festivali Ettlingen’de İnsanımızı Buluşturdu

BW-HABER

Ettlingen 1 Temmuz 2018


Karlsruhe kenti yakılarında  Ettlingen kasabasında düzenlenen Türk-Alman Kültür Günü,  Türk ve Alman toplumunu buluşturdu. Türk toplumunun farklı kesimlerinide biraraya getiren kültür günü özlenen birlik ve beraberliğin nutuklarda olmadığının bir ispatı oldu.  Karlsruhe Okul Aile Birliği başkanı Erdem Arın, Tuncay Ulusoy, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği  (MÜSİAD) Avrupa koordinatörü Burhan Sağlam, MÜSİAD Karlsruhe yönetim kurulu, ASİP Genel Başkanı Sedat Demir, DABAN İmmobilien sahibi Cahit Karadaban, dünya kick boks şampiyonu Gökhan Arslan, eşi Meliha Arslan, kızı dünya kick boks şampiyonu Selina Arslan, 2014-2016 yıllarında Karlsruhe Din Hizmetleri Ataşesi Mehmet Tekin, iş insanı Murat Karadağ, Karlsruhe Merkez Cami başkanı Lütfü Azal, Durlach DİTİB Cami başkanı Veysel Yiğit, sanatçılar platformu başkanı Mehmet Söyleyici, farklı STK temsilcileri,vatandaşlar, Alman misafirler katıldı.  Iki gün süren festivali 3.000 kişi ziyaret etti.

Ettlingen Mevlana Cami başkanı Hayri Güney ‘ Festivaller, kültür günleri bizleri yaşadığımız toplum ile entegre ediyor. Karşılıklı anlayış ve saygı çerçevesinde toplumlar barış ve huzur içinde. Kültür günümüzü ziyaret eden Alman komşularımız en çok bizim mutfağımızı ve müziğimizi beğeniyor. ” Dedi.

Ettlingen Cami sekreteri Ahmet Tuğrul Kibar, ” Kültür günümüzde bizlere destek veren Ettlingen belediye başkanımız Johannes Arnold‘a özellikle teşekkür ederiz. Bizlere çok iyi bir imkan verdi. Bizlerde bunu Alman komşularımız ile paylaşarak değerlendiriyoruz.”

Ettlingen belediye başlanı Johannes Arnold 3.700 metre kare park alanının kültür günü için Ettlingen Mevlana camiye tahsis etti. Başkan Arnold, kültür gününü kendi sayfasında paylaşarak desteğini bir kez daha sundu. Belediye başkanı yaptığı açıklamada verdiği bu destekten dolayı tehdit aldığını ancak buna aldırmadığını açıkladı. 

Kültür etkinliğinde müzik grubu Yankı sahne aldı. Grup YANKI söyledikleri birbirinden güzel türküler ile dinleyenlerin büyük beğenisini kazandı. DİZEM Sanat Grubu küçükler, orta ve büyükler oyun grupları ile Anadolu’nun yaşam kültürünü, çalışkanlığını anlatırken düşman işgali karşısında da efelenmenin nasıl olduğunu gösterdi. Uçsuz bucaksız Anadolu kültürünü folklorik kıyafetler eşliğinde, her bir hareketin, her bir rengin anlamını bizlere profesyonelce tanıtan DİZEM Sanat başarısını bir kez daha taçlandırdı. 

DİTİB Ettlingen Cami, ‘ Çocuk Cami ‘ bölümü öğrencileri solo ve koro olarak ilahiler söylerken, başarılı öğrenciler hediyelerle ödüllendirildi. 

Programa katılan dünya kick boks şampiyonu Gökhan Arslan, konuşmasında başarıya giden yolun çalışmaktan geçtiğinin altını çizerek, aile desteğinin önemli olduğunu söyledi. Gökhan Arslan, 8 Temmuz tarihinde Karlsruhe SG Siemens’de düzenlenecek olan çocuk hakları için koşacak.

Avrupa’da çocukların sevgilisi Palyaço Aliş, sahne aldı. Ünlü usta sanatçı Nasreddin hoca tiplemesi ile çocukların bir numarası Aliş, yine en sevilen palyaço oldu. Çocuklar ile yaptığı yarışmalar ile heyecanlı anlar yaşatan Aliş, çocukarın dünyasında iyi bir yere sahip. Program sonunda Aliş çocuklara hediyeler dağıttı…

Ettlingen Kültür Günü Anadolu mutfağının vageçilmezleri olan adana kebap, şiş, kömbe, katmer, lahmacun, içli köfte, mercimekli köfte, sarma gibi başlıca yiyecekler tadıldığı yer oldu.