18/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Mavi Kart Adam Yerine Konacak

IMG_2567
BW – HABER
Bakmayın başlığa öyle olduğuna, bu Mavi Kart bizim suçumuz değil. Siyasi güç  amacı ile vatandaşlığına itildiğmiz Almanya’da sahipsizliğin kartıdır Mavi Kart. 20 yıl sonra burada ki vatandaşımızın Türkiye’de kendi öz vatanlarında bir telefon hattı alabileceğini müjde ile söylemesi aslında utanılacak bir durum. Ama utanacak biz değiliz siyasiler utansın. Mavi Kart konusunda çıkan yeni hakların hepsi  birer hikaye, eveleme geveleme bunlar,  lafı uzatmayın tek cümle söyleyin sayın siyasiler, ” MAVİ KART SAHİPLERİ , TC KİMLİK KART TAŞIYANLAR İLE AYNI HAKLARA SAHİPTİR.” eğer bunu söyleyemiyorsanız gerisi tırı vırı, fasa fiso bunlar. 20 yıldır süründürdüğünüz Mavi Kart sahiplerinden özür dilemenin en iyi yolu bu. Özür dileyin 20 yıldır süründürdüğünüz, mahalle muhtarlarının dahi önünde zor duruma düşürdüğünüz bu insanlardan.  

1995 lerde Türkiye Cumhuriyeti Hükümetleri tarafından yürütülen kampanyalar ile Almanya’da yaşayan vatandaşlarımızın”Alman Vatandaşlığı” na geçmeleri istenmişti. Gözü kapalı yapılan kampanya ile 800 bin kişi Alman vatandaşlığına geçerken, hiç bir hak kaybının yaşanmayacağı zamanın ilgisiz-sorumsuz devlet büyükleri tarafından söylenmişti.
Gelin görünkü telefona hattı açma hakkının dahi bulunmadığı Almanya’da yaşayan vatandaşları ” Kunta Kinte” ye çeviren vatandaşlık kampanyası sorumsuzları şimdilerde ortada yok.
Pembe Kart ile başlatılan uygulamada kimlik olarak verilen 3 sınıf hamur kağıttan, devasa kimliği ile Çorumda evlenme dairesine giden bir vatandaşımıza memur ” Bu ne ? ” diyerek devletin ciddiyetini göstermişti. Evlendi mi o vatandaş, evet  rüşvet vererek evlendi.
 
Pembe kart olmayınca sonrası verilen Mavi Kart’ta bir işe yaramadı.  Mavi Kart’ta yeni düzenleme yapılıp kimlik numaraları verildi. Bir işe yaradı mı ?  hayır yine bir çok devlet dairesinde sorunlar ile karşılaşan ”Göçebelerin”  şimdiki umudu TBMM’den geçen yeni düzenleme ile MAVİ KART’ın  değerli kağıt olması.Son düzenleme ile ortaya çıkna sonuç tatmin edici değil Dağ adeta fare doğurdu. Türkiye’de bir telefon açmaya bile biri ile gitmek zorunda kalan sizler artık tek başına adam gibi telefon hattı açtırabileceksiniz.
20 yıl sonra devletimiz bize tek başımıza telafon hattı açma imkanı verdi. Nasıl teşekkür edeceğimi şaşırdım. 
Sayın siyasilerimizden geçmişte diğer hükümetlerin yaptığı bu hataların bir an önce düzeltilmesi, 20 yıldır devam eden bu yanlıştan dönülmesi ve tek cümlenin meclisten geçirilmesini diliyoruz.
 
MAVİ KART SAHİPLERİ TC VATANDAŞLARININ SAHİBİ OLDUĞU TC KİMLİK KARTI İLE AYNI HAKLARA SAHİPTİR.