14/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Mehmet Metiner’ Birliğiniz sizin gücünüz, Türkiye’nin gücü’

BW-HABER Karlsruhe

Gazeteci ve 26 ıncı dönem Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekili Metin Metiner Almanya ziyaretinde vatandaşlarla buluştu.Almanya Huttenheim kasabasında düzenlenen etkinlikte konuşma yapan Mehmet Metiner, birlik ver beraberlik mesajı verdi.

Huttenheim’da kısa adı UID olan, Uluslararası Demokratlar Birliği tarafından düzenlenen etkinliğe; Gazeteci ve 26 ıncı dönem AK Parti Milletvekili Mehmet Metiner, UID Genel Sekreteri ve Genel Başkan Yardımcısı Osman Gökalp, Rhein-Neckkar UID Bölge Başkanı Sevgi Gocuk, UID Huttenheim Şube Başkanı Ersan Kaya ve çok sayıda davetli katıldı.


Etkinlik, Kur’an-Kerim tilaveti ve İstaiklal Marşı’ın ardından başladı. UID Huttenheim Başkanı Ersan Kaya’ Toplumumuzla bir araya gelmemeizi umut ve dayanışmamaızı geliştiriyor. Birlikte daha güzel yarınları inşa etmek için buradayız.’ dedi.Ardından, UID Rhein-Neckkar Bölge Başkanı Sevgi Gocuk konuşmasında şunları ifade etti, ’60 seneyi aşkın bir süredir Almanya’da kök saldık. Çok başarılı hakim, savcı, doktorlarımız var. Hangi branştaolursak olalaım hepsinde başarıyı elde etttik. Yaşadığımız Almanya’ya bir katkımızında siyasette olması gerekiyor.’ dedi.

UID Genel Sekreteri Osman Gökalp, ‘Dünyanın dört bir yanında güçlü bir varlık gösteriyoruz.Bu gücü bir araya gelerek ve ortak hedefler doğrultusunda hareket ederek daha da artırabiliriz. Birlikte hareket ettiğimizde sesimizi daha gür çıkarabilir, kültürel kimliğimizi koruyarak bulunduğumuz toplumada daha fazla katkıda bulanabiliriz. Hepimizin ortak amacı bulunduğumuz ülkelerde başarılı olmak ve Türkiye ile birlikte güçlü bir diyaspora oluşturmak.


Filistin meselesi uzun zamandır süren bir insan hakları ve adalet mücadelesidir.Uluslararası adaleti sağlamak ve Filistin halkının yanında durmak görevimizdir. ‘ dedi. Osman Gökalp vatandaşların sorunlarının çözümünde çalışmların devam ettiğini, bir çok konunun olumlu olarak sonuçlandırıldığını söyledi.

Gazeteci ve 26 ıncı dönem AK Parti Milletvekili Mehmet Metiner konuşmasında birlik ve beraberlik mesajı verdi. Metiner konuşmasında şunları söyledi; ‘Biz adında barış olan bir dinin mensuplarıyız. Bizim için dünya barışı önemli. Biz yaradanı yaradılandan dolayı seven bir akidenin bir inancın mensuplarıyız.’ sözleriyle konuşmasına başlayan Metiner, kimseye düşmanlığımız yok, bizler ırkçı değiliz dedi.


Mehmet Metiner, Türk tarihinde hiç bir dine düşmanlığın bulunmadığını ekleyerek şöyle devam etti, ‘ Tarihten yeni kinler devşirmeye gerek yok.Bu dünya hepimize yetecek kadar geniş. Ama hepimiz kendimiz gibi kalarak bir arada yaşayacağız. Kimseyi diniden dolayı, meshebinden dolayı, siyasetinden dolayı, yaşam aidiatından dolayı ötekileştiremeyiz. Bizim ötekimiz yok. Biz muhabbet fedaileriyiz. Bizim yüreğimzde kin ve nefret yok. Biz zalimlerin ırkına bakmadan karşı dururuz. Avrupalı bizi bizden tanımalı. ‘

”Birlik üzeri olmalıyız. Birlik üzeridir sizlerin gücü, alevi, sünnü diye ayırırsanız, başı açık kapalı diye ayırırsanız kendiniz küçültürsünüz, Türkiye’nin gücünü küçültürsünüz.”

Mehmet Metiner kimdir?

Mehmet Metiner 5 Mart 1960 tarihinde Adıyaman’da dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden mezun olan Metiner, bir döneme damgasını vuran, Girişim, Yeni Zemin ve Sözleşme dergilerinin yayın yönetmenliğini üstlendi.

Refah Partisi il başkanı ve büyükşehir belediye başkanı olduğu dönemlerde Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Fazilet Partisi Genel Başkanı Mehmet Recai Kutan’ın danışmanlığını yaptı. 2000-01 yıllarında Halkın Demokrasi Partisi genel başkan yardımcılığı görevinde bulundu.2011 senesinde yapılan seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisin’den Adıyaman milletvekili seçildi.30 Aralık 2014 tarihinde Star Gazetesi’nde yazmaya başlayan Mehmet Metiner, 2015 senesinde yapılan seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul milletvekili seçildi.