14/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Mesleğe İlk Adım 2017’ye Büyük İlgi

img_7969


BW-HABER  

Karlsruhe 21 Ocak 2017 

KARLSRUHE – ‘Mesleğe İlk Adım 2017 ’ ismi altında  Güney Almanya’nın en büyük meslek fuarı organizasyonu, Karlsruhe Sanayi Ticaret Odası (IHK), İş Ajansı ( Arbeitsamt) ve Karlsruhe Zanaatkarlar Odası (Handwerkskammer) tarafından düzenlenirken her üç kurum ile de ortak çalışmalara imza atan Karlsruhe Başkonsolosluğu’da bilgilendirme standı ile hem Türk gençlerine hem de Alman gençlerine hizmet verdi.

İlgi Beklenenin Üstünde

İlginin her yıl artarak devam ettiği meslek fuarı bu sene üçüncü kez DM Arena’da düzenlendi. Geçtiğimiz yıllara nazaran  ilgide ki artışın velilerin ve genç meslek adaylarının konuyu artık daha ciddiye aldığı görüşü hakim. Dm Arena’da düzenlenen meslek fuarına geçtiğimiz sene   yaklaşık 17 bin kişi tarafından ziyaret edilerek yeni bir rekor kırılmıştı. Karlsruhe Çalışma Ataşeliği 130 genç meslek adayı ile yüz yüze görüşürken, 200 kadar gencede meslek konusunda bilgi verdi. Görüşülen genç öğrencilerin ilk tercih meslekleri not edilerek, meslek fuarı sonrası hangi mesleğe yöneldiği sebepleri ile birlikte  araştırılacak.

Başkonsolosluk Standı İlgi Odağı Oldu

Karlsruhe Başkonsolosluğu Çalışma Ataşeliği farklı bir stant ile ilgi odağı oldu. Cahit Karadaban, Fatih Pir, Sevilay Koçak, Erdinç Koçak, Abdullah Bayka, Fatih Yılmazlı, Sunay Gün, Cemile Sivkin   farklı meslek dallarında görev yapanlar, meslek eğitimi için ilk adımı atmaya hazırlanan gençleri bilgilendirirken, Çalışma Ataşesi Muhammet Kıran, Sosyal Güvenlik danışmanı Osman Kaya’da velileri ve meslek adaylarına üniversiteye meslek yolundan nasıl gidileceği stratejisini anlattı.

img_7996

STK lar Fuarda

Karlsruhe’de düzenlenen meslek fuarına katılan 300 firma, 230 mesleği tanıtarak yeni bir rekor kırdı. Fuara katılan  Daimler Mercedes, Siemens, Robert Bosch  gibi dev Alman firmaları yine gençlerin çekim merkezi oldu. Fuarda bankalar, metal firmaları, hizmet sektörü, kurum ve kuruluşlar yer aldı. Meslek Fuarına eğitimcilerde büyük ilgi duydu, UETD Karlsruhe Başkanı Sedat Demir ve yönetim kurulu, Karlsruhe Okul Aile Birliği, DİTİB Merkez, Rastatt OAB, MÜSİAD yöneticileri fuarda öğrenciler ile birlikte standları gezdiler. Türkçe dersi öğretmenleride meslek fuarında firmalardan mesleki eğitim konusunda bilgi alırken, koordinatör Öğretmen Ahmet Özkan fuarın hem öğrenciler hemde veliler tarafından mutlaka gezilmesi gerektiğni söyledi.

Başkonsoloslukta Düzenlenen Toplantı Meyvesini Verdi 

Karlsruhe Başkonsolosluğunda meslek fuarı öncesi stk temsilcileri ile Karlsruhe Başkonsolosluğu toplantı salonunda Başkonsolos Cem Örnekol, Çalışma Ataşesi Muhammet Kıran, Sosyal Güvenlik Uzmanı Osman Kaya’nın hazır bulunduğu toplantıda meslek fuarına genç meslek adaylarının katılımının artırılması stratejisi görüşülmüş ve stk ların tam desteği alınmıştı. Geçtiğimiz yıllara göre katılımdaki büyük artış stant görevlilerini bir hayli terleti. Karlsruhe Meslek Fuarının başlaması ile stantları dolduran ve geleceklerini planlayan gençler 230 farklı meslek konusunda bilgilendirildi. Aynı zamanda meslek yeri müracatlarınıda yapabilen gençler, iş başvurusu konusunda uzman kişilerden CV yazma konusunda profesyonel yardı alma imkanı buldu.

img_8041

İşbirliği Genişliyor

Çalışma Ataşesi Muhammet Kıran meslek fuarı konusunda yaptığı açıklmada ”Başkonsolosluk ve Çalışma Ataşeliği olarak gençlerimizi bilgilendirme standı açtık. Bölgenin en büyük ve en önemli fuarında gençlerin geleceklerini belirleme açısından çok önemli. Gençlerimizin bu fuarlara gelerek bilgi edinmelerini ve nitelikli meslekleri seçmelerini arzu ediyoruz bizim tüm gayemiz bu yönde.” dedi.

Üniversite İmkanı Bulamayanlar Meslek Eğitim Sonrası Üniversiteye Gidebilir

” Üniversite eğitmi çok önemli bir konu, ancak yüksek eğitim imkanı bulamayan veya başarısı yarım kalmış gençerler mesleki eğitimini tamamlayarak, sahadan üniversiteye gitmeleri durumunda  gençlerin gelecekte daha çok başarılı olduğunu ve sahadan üniversite giden gençlerin firmalar tarafından daha çok tercih edildiklerini konunun uzmanları teyit ediliyor. Direk üniversite imkanı bulamayan gençlerin seçtikleri meslekte yapacakları mesleki eğitim üniversite hayatında onlara büyük faydası olacak.”

Yoğun Katılımdan Memnunuz Ancak..

”Yoğun katılımdan memnunuz ancak yinede bunu yeterli görmüyoruz.Meslek eğitim olmazsa olmazımız, bu konuda tüm ailelrin dikkatini çekmek istiyoruz. Meslek eğitimde Karlsruhe Başkonsolosluğu Çalışma Ataşeliği olarak her zaman yardıma hazırız.”

img_7994

Osman Kaya : Yüksek Öğrenim Yapılamıyorsa Meslek Eğitimi Şart

Sosyal Güvenlik Uzmanı Osman Kaya, ” Çalışma Ataşeliği olarak, meslekleri tanıtma ve meslek yerlerinin nasıl bulunacağı konusunda yardımcı olmak için buradayız.Bütün gençlerimizin mutlaka bu meslek fuarlarına katılmasını tavsiye ediyoruz. Ayrıca meslek fuarlarına katılmakla beraber, meslek yeri bulamazlarsa mutlaka meslek staj yeri aramalarında fayda var. Ayrıca burada anne-bablara büyük görev düşüyor. Yüksek öğrenimi yapamıyorlara mutlaka meslek eğitimine yönlendirmeleri gerekir.” Dedi.

 İzdiham Yaşandı

Katılımın tahminlerin üzerinde olması ve sabah saatleri ile genç meslek adaylarının fuar alanını doldurması zaman zaman izdihama neden oldu. Karlsruhe Başkonsolosluğu stantında görevli mesleklerinde başarılı gençler, meslek yeri arayan genç meslek adaylarına konu hakkında bilgi verdi. Stant görevlisi Mühendis Abdullah Bayka, Türk gençlerinin meslek çeşitliği konusunda bilgi sahibi olmadığı bazen çok iyi notları ile çok düşük mesleklere yöneldikleri veya hep bildik iş alanlarında çalışmayı tercih ettiklerini söyledi.

Polis Stantı İle Karşı Karşıya

Karlsruhe Çalışma Ataşeliğ stantı, Karlsruhe Polis Teşkilatı stantı ile karşılıklı olması hasebiyle uzun zamandır, Başkonsolosluk stantlarında yer alan Türk kökenli polisler yer almadı. Polislik mesleği tanıtım ve bilgilendirme stantında yer alan iki Türk kökenli  polis Naciye Koca ve Mehmet Kolçak gençlere polislik mesleğine giden yol konusunda bilgi verdi.