18/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Mesleğe İlk Adımı Attılar

BW-HABER

Karlsruhe 20 Ocak 2018


Almanya’nın Karlsruhe kentinde düzenlenen ‘Mesleğe İlk Adım  ’ meslek fuarına ilgi beklenenin üzerinde oldu. Güney Almanya’nın en büyük meslek fuarı organizasyonunu, Karlsruhe Sanayi ve Ticaret Odası (IHK), Karlsruhe İş Ajansı ( Arbeitsagentur) ve Karlsruhe Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (Handwerkskammer) düzenledi. Her üç kurum ile ortak çalışmalara imza atan Karlsruhe Başkonsolosluğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği bilgilendirme standı ile hem  Türk gençlerine hem de Alman gençlerine hizmet verdi.

Meslek Fuarı dördüncü yılında DM Arena’da iki salonda düzenlendi.
Meslek fuarını geçen sene yaklaşık 17 bin kişi ziyaret etmiş ve yeni bir rekor kırmıştı. Bu sene 20 bin rakamına ulaşıldı. Karlsruhe Çalışma Ataşeliği 110 genç aday ile yüz yüze görüşürken, 200 kadar gence de farklı meslekler için  bilgi verdi. Görüşülen adayların ilk tercih meslekleri not edilirken, meslek fuarı sonrası hangi mesleğe yöneldiği sebepleri ile araştırılacak.

Başkonsolos Nevzat Arslan Meslek Fuarını Ziyaret Etti

Görevine yeni başlayan Karlsruhe Başkonsolosu Nevzat Arslan, DM Arena’da düzenlenen ‘ Mesleğe İlk Adım” fuarını ziyaret etti. Karlsruhe Başkonsolosluğu Çalışma Ataşeliği stantında bir süre meslek adayı gençler ile sohbet eden Nevzat Arslan, Çalışma Ataşesi Muhammet Kıran’dan meslek fuarı hakkında bilgi aldı. Meslek fuarında farklı işverenlerin stantlarınıda gezen Nevzat Arslan, meslek eğitiminin önemine vurgu yaparak; ‘ Fevkalade imkanlar değerlendirilmeli’ dedi. Arslan ” Güzel bir fuar, katılımda oldukça iyi. Karlsruhe Başkonsolosluğu Çalışma Ataşeliği olarak bir bilgilendirme stantı açtık. Bu  tür fuarlardan faydalanmak gerek. Veliler, öğrenciler  fevkalade imkanları değerlendirmeli. ” 

Nevzat Arslan, Karlsruhe Polis teşkilatı stantı ziyaretinde , meslek eğitimi başvuru sorumlusu Jürgen Schöfer ile bir süre görüştü. Polis mesleği hakkında bilgi alan Arslan, meslek eğitimi konusunda ortak çalışmaların devamını istedi.

Vasıflı Eleman İhtiyacı hat safhada

Birçok sektörde, vasıflı işçilerin yetersiz kalması özellikle Almanya’da dikkat çekici boyuta geldi. Örneğin, metal ve elektrik endüstrisinde (M + E), otel ve yemek, hizmet  sektöründe ve birçok mesleki işyerinde önemli açık var. Bu nedenle eğitim fuarında bu endüstriler meslek  eğitimi adaylarına cazip  teklifler sunuyor. 

Hizmet Sektörü Canlı İş Deneyimi Sağladı

Otel ve yiyecek içecek endüstrisi ile ilgilenen kişiler için, multimedya geliştirilmiş bir otobüs olan GastroMobil öğrencilerin dikkatini çekiyor. Her zaman bir resepsiyonist rolüne girmek isteyen ya da sektördeki diğer görevlerde yeteneklerini ispatlamak isteyen gençler burada canlı deneyim yaşadılar.Baden-Württemberg inşaat endüstrisinin BauBus’u çoklu ortam temelinde yeniden inşa edildi, bu yapı birçok inşaat mesleklerini canlı bir şekilde sunuyor. Öğrenciler kurulan salona kurulan ve şantiyeyi aratmayan ortamlarda deneyim ve mesleki bilgilere ulaşabiliyor, ‘Yüz Yüze ‘ görüşmeler ile hem zaman hemde maddi tasarrufa gidiyorlar.

Çalışma Ataşesi Muhammet Kıran : Velilerin desteği şart!

 

Karlsruhe Çalışma Ataşeliği tarafından kurulan bilgilendirme stantı; çifte eğitim, lisans veya meslek eğitimi konusunda 7 danışman ile hizmet verdi. Karlsruhe Çalışma Ataşesi Muhammet Kıran, meslek adayı gençleri bilgilendirmeye çalıştıklarının altını çizerek, gençlerin meslek eğitimi tercihlerinde doğru bilgilendirilmesi gerektiğini söyledi. Muhammet Kıran ‘ Meslek Eğitimi Almanya’da çok önemli, burada sadece Çalışma Ataşeliğinin bilgilendirmesi yeterli olmaz. Burada ailelere büyük işler düşüyor. Meslek eğitimine aileler teşvik etmeli, çünkü meslek eğitimi yapmaları durumunda gençler daha büyük eğitim olanaklarına kavuşuyor. İleride üniversite okuma gibi imkanları olacaktır. Kaliteli meslekler ile gençler ileriki hayatlarında farklı iş imkanlarına kavuşabilecekler ve saygı duyulacak. Altın bir kuralımız var ‘ Meslek Altın Bileziktir.’  Bu sözldende zaten mesleğin ne kadar önemli olduğunu anlayabiliyoruz. ”

Çalışma Ataşeliği Stantı Göz Doldurdu

Ücretsiz otobüs servisleri gün boyu her 10 dakikada bir, gençleri ana tren istasyonundan fuar alanına taşıdı. Karlsruhe Başkonsolosluğu Çalışma Ataşeliği stantında farklı meslek sahipleri Cahit Karadaban, Erdinç Koçak, Nurdan Gündüz, Mesut Palancı, Mesude Akyol, Hülya Sekban, Cansu Koçak, Mirela Dedejic görev aldı. 

Sivil Toplum Kuruluş Yönticileride Fuarı Gezdi
Fuara katılan 300 firma, 180’nin üzerinde  mesleği tanıtarak yeni bir rekor kırdı. Fuara katılan Daimler Mercedes, Siemens, Robert Bosch gibi dev Alman firmaları yine gençlerin çekim merkezi oldu. Fuarda bankalar, metal firmaları, hizmet sektörü, kurum ve kuruluşlar yer aldı. Meslek Fuarına eğitimciler de büyük ilgi duydu, Türkçe dersi öğretmenleri, Ettlingen Okul Aile Birliği, Schramberg Okul Aile Birliği,  MÜSİAD Karlsruhe, Din Hizmetleri Ataşeliği ziyaretçiler arasında yer aldı.