30/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

MÜSİAD Karlsruhe Başkanı Kamil Manzak, ‘Almanya’da 500 bin kişiye istihdam sağladık.’

BW-HABER Karlsruhe

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) Karlsruhe Şubesi, yeni katılımlarla büyüme devam ediyor. Karlsruhe Achat otelde gerçekleştirilen toplantıya; Karlsruhe Başkonsolosu Banu Terzioğlu, Karlsruhe Sanayi Odası Dış Ekonomik İlişkiler Komitesi Başkanı Robert W. Huber ve SPD Parti sözcüsü Uwe Hück, MÜSİAD Karlsruhe üyesi iş adamları katıldı.
Karlsruhe Başkonsolosu Banu Terzioğlu toplantıda yaptığı konuşmada 60 yıl önce farklı koşullarda gelen insaların iş dünyasında önemli mevkilere sahip olduklarının altını çizerek, ” MÜSİAD Karlsruhe Şubesinin, kurulduğu günden bugüne kadar, ekonomik, ticari sosyal alanlarda gerçekleştirdiği çalışmalarla Karlsruhe’ye ve çevresine katma değer sağlayarak canlılık getirmesinden büyük bir memnuniyet duyuyoruz.’ dedi.

Terzioğlu değişen ve gelişen olaylar sonunda Türkiye ve Almanya arasında işbirliği ihtiyacının artığını ifade ederek şunları söyledi; ” Belirsizliklerin ve jeopolitik risklerin çoğaldığı mevcut uluslararası ortamda, Türkiye ve Almanya arasındaki ekonomi ve ticaret bağlarının kuvvetlendirilmesi daha da önem kazanmıştır.”

”Almanya’da yerleşik vatandaşlarımızın sahip oldukları küçük ve orta ölçekli işletmelerin yıllık 55 milyar Avro ciro yaptığı ve 500 binden fazla kişiye istihdam imkanı sağladığı tahmin edilmektedir. Türkiye’de de yaklaşık 7.500 Alman sermayeli firma faaliyette bulunmaktadır.”

MÜSİAD Karlsruhe Başkanı Kamil Manzak’da MÜSİAD’ın 95 ülkede 225 şubesi bulunduğunu, Almanya’da 700 üyeye sahip MÜSİAD’ın 9 şubesinin olduğunu belirterek, ” Almanya’da 8.000 iş yeri 500 binin üzerinde istihdam sağlıyor ve bir yılda 55 milyar Avro ciroya ulaşılıyor. Almanya ve Türkiye arasında ekonomik ticaret hacmi 40 milyar Avro. Buradan da anlaşılıyor ki Almanya bizim en büyük iş ortağımız ve Türkiye’ye büyük yatırımları var. ” dedi.

Uwe Hück : Türkiye’ye parmak sallamaktan vazgeçin
‘Türkiye ile köprü kurmak istiyoruz. Amerika bizim komşumuz değil Türkiye bizim komşumuz. Avrupa’nın Türkiye’ye, Türkiye’nin Avrupa’ya ihtiyacı var.’ diyen SPD Pforzheim sözcüsü Uwe Hück, Türkiye’de ki seçimlere müdahale edilmesini yanlış bulduğunu, Türkiye’ye saygı gösterilmesini istedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de fotoğrafı olduğunu söyleyen Hück, resimi göstermekten gurur duyuyorum dedi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) Karlsruhe Şubesi Başkanı Kamil Manzak, Karlsruhe Başkonsolosu Banu Terzioğlu, Karlsruhe Sanayi Odası Dış Ekonomik İlişkiler Komitesi Başkanı Robert W. Huber ve SPD Parti sözcüsü Uwe Hück’e birer plaket verdi. MÜSİAD Karlsruhe Başkanı Kamil Manzak, Huber ve Hück’e MÜSİAD fahri üyesi oldukları için rozet taktı.