20/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Öğrencilere Ayakta Alkış

 

oberndorf01

 

BW-HABER    Oberndorf

“ŞİİR ve GÜZEL OKUMA YARIŞMASI” BADEN FİNALİ HEYACANI

Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliğinin “Haydi, Türkçe Konuş Benimle!” kampanya programı kapsamında, 13 Eğitim Bölgesinin katıldığı “Şiir ve Güzel Okuma Yarışması” yapıldı. 05 Mart Cumartesi günü Oberndorf a.N. şehrinde yapılan yarışma, Türkçe ve Türk Kültürü dersine devam eden öğrenciler arasında heyecana sahne oldu. Her bölge, birinci kademe ( 1-4. sınıf) ve ikinci kademe (5-9. sınıf) öğrencilerinden şiir ve güzel okuma dalında bölge birincilerini yarışmaya geldi. Yarışma da bölge birincileri arasında olunca çok çekişmeli ve heyecanlı geçti. 44 öğrencinin iştirak ettiği yarışmada, dinleyiciler hikâye okuma ve şiirin tadına vardılar. Öğrencilerimiz gelen misafirlere, birbirinden güzel hikâye ve şiirlerle dinleti ziyafeti verdiler. Sunulan şiirlerdeki görsellik ve vurgudaki anlam bütünlüğü izleyiciler tarafından tam not aldı.

Yarışma sunumunu yapan Atilla Kutlu; “Eğer bir yarışmada fayda yoksa muhakkak o, yarışma olmayacak; yalnızca bir vakit öldürme olacaktır. Bu bağlamda buradaki amacımız, kitap üzerinde sosyal faaliyet yapmak ya da çocuklarımızı at yarışı haline getirmek veya ‘önemli olan yarışmaktı’ gibi kuru klişe ifadeler kullanmak değil.” diyerek yarışmaların fayda ve kişiye kattığı değerlerden bahsetti.

Kutlu; “Biz de öğrencilerimizi Eğitim Ataşeliğimizin desteğiyle tek bir yarışmaya kanalize etmiyor, kabiliyetlerine yatkın çeşitli yarışmalarla onlara yukarıda saydığım faydaları edinmeleri yolunda fırsatlar veriyoruz. Güzel okuma ve şiir yarışması, spor müsabakaları ve bilgi yarışması gibi… Uzak yoldan gelerek zamanlarını anlamlı ve faydalı bir etkinlikle değerlendiren, destek veren katılımcıları ve yarışmaya anlam katan bütün öğrencilerimizi ve onlara emek veren, eğiten öğretmenlerimizi kutluyorum. Her zaman desteklerini esirgemeyen Sayın Eğitim Ataşemiz Gürkan Avcı Bey’e burada özellikle teşekkür etmek istiyorum.”  dedi.

Yarışmayı izleyen veliler de; Almanya’da kendi kültür ve değerlerimizi korumak ve gelecek nesillere aktarmak bizlerin öncelikli görevi. Kültürümüzün devamı, nesillerin sağlıklı yetişmesi için bu gibi programların çoğalması gerektiğine vurgu yaptılar.

Jürinin değerlendirmede zorlandığı yarışma sonunda bütün öğrencilere katılım belgesi ve dereceye giren öğrencilere de Eğitim Ataşeliği tarafından ödüller verildi. Yarışmacının sonucu şöyle oldu;

Güzel okuma 1. kademe birinci Berfil Belber Bruchsal – Waghausel, 1. kademe İkinci Abdullah Can, Rastatt – Gaggenau, 1. kademe üçüncü güzel okuma Medine Yaren Alvan, Tuttlingen – Singen, şiir 1. kademe birinci    güzel okuma Emirhan Çağman Tuttlingen, Şiir 1. kademe İkinci Nisa Çiçek Mannheim, Şiir 1. kademe üçüncü Medine Kalmuk  Bruchsal – Graben-Neudorf, Şiir 1. kademe üçüncü Belinay Demiray Heidelberg – Hockenheim, Güzel okuma 2. kademe birinci Giray Torun Schramberg,  Mümin Çetin Güzel okuma 2. kademe  ikinci Emircan Güvendiren  Tuttlingen – Singen, Güzel okuma 2. kademe üçüncü Sümeyye Erkuş  Freiburg, Şiir 2. kademe birinci Selinay Yeşilyurt Rastatt – Gaggenau,  Şiir 2. kademe ikinci Buket Tok Freiburg,  Şiir 2. kademe üçüncü Aleyna Göker   Schramberg – Freudenstadt .


oberndorf3


oberndorf2


oberndorf4