24/07/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Oy Pusulaları Diplomatik Torbalarda Teslim Etti

BW-HABER

Karlsruhe 11 Nisan 2017


Halk oylaması için oy kullanma işlemi tamamlanan Avrupa, Amerika, Kanada ve diğer ülkelerdeki oylar kuryeyle Türkiye’ye gönderildi.

 

Türkiye’de 16 Nisan’da yapılacak anayasa değişikliği halk oylaması için Avrupa, ABD, Kanada ve diğer ülkelerde sandıkların kapanmasının ardından kullanılan oylar kuryelerle Türkiye’ye gönderildi.

Almanya’da 13 seçim merkezindeki mühürlü torbalar, Salı sabahı farklı havalimanlarına gelen Dışişleri Bakanlığının özel kuryeleri tarafından siyasi parti temsilcilerinin eşliğinde Türk Hava Yolları uçakları ile Türkiye’ye gönderildi.

AK Parti Karlsruhe SKM Başkanı Sedat Demir, 2 ay süren seçim kampanyası boyunca yoğun bir çalışma yaptıklarını, Karlsruhe Başkonsolosluğunda görev yapan 23 AK Parti görevlisine ve Karlsruhe Başkonsolosluğuna teşekkür etti.

36 bin 718 seçmenin oy kullandığı Karlsruhe’de 90 bin 773 seçmen bulunuyor. Gümrüklerle bu sayı 41 bin 186’ya ulaşıyor. Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol, parti temsilcileri, Türkiye’den gelen heyete 118 diplomatik torbalarda bulunan oy pusulalarını teslim etti. Türkiye’den heyette  AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Coral, CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekçi, HDP Danışmanı Atilla Fırat ve  MHP’den avukat Hami Korkmazlı yer aldı.

Türkiye’deki anayasa değişikliği referandumu için Almanya’da 643 bin  Türk vatandaşı seçmen oyunu kullandı. 27 Mart’ta başlayan oy kullanma süresi 9 Nisan Pazar günü saat 21:00’de bitti. Almanya’da kayıtlı 1.430.000 seçmen bulunuyor. Türkiye dışında en çok Türk  seçmene sahip ülke Almanya, bunu 326 bin seçmen ile Fransa, ardından da 253 bin seçmen ile Hollanda takip ediyor.

Münih, Karlsruhe, Stuttgart, Viyana, Bregenz, Zürih, Salzburg, Nürnberg Başkonsolosluğu Seçim Merkezlerindeki oy pusuları diplomatik torbalar Münih Havalimanından teslim edildi.