30/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Polis Mesleğine Sizi Çağırıyorlar

IMG_4585

BWB – HABER 

Karlsruhe’de geçtiğimiz 23 Ocak Cumartesi günü  IHK, HWK ve İş Ajansı tarafından organize edilen ” Mesleğe İlk Adım 2016 ” adı altında düzenlenen meslek bilgilendirme fuarına katılan Karlsruhe Polis Teşkilatının gördüğü yoğun ilgi, mesleğin Almanya’da hala cazip olduğunun bir göstergesidir.

IMG_4430

Polis Teşkilatına katılmak isteyen gençleri bilgilendiren, Polis Meslek Danışmanı başkomiser  Jürgen Schöfer ve polis memuru Naciye Koca meslek fuarını değerlendirdi. Jürgen Schöfer, 11.000 ziyaretçinin beklendiği meslek fuarına rekor bir katılım ile 17.000 ziyaretçinin geldiğini söyleyerek, polis bilgilendirme masasına da ilginin geçen seneye göre daha fazla olduğunu ifade etti. Jürgen Schöfer fuarı şöyle değerlendirdi, ” Beklemediğimiz bir ilgi ile karşı karşıya kaldık. Stand görevlisi 11 arkadaşım büyük bir özveri ile sabah 10:00’dan 15:00′ e kadar 1000 polis aday adayı ile görüştü. Bu çok ciddi bir rakam.” dedi.

Başkonsolosa Teşekkür

Schöfer mesleğe göçmen gençlerinde büyük ilgi gösterdiğini, meslek fuarı sonrası 100 kadar gençle görüştüğünü ve Naciye Koca ile birlikte gençleri meslek konusunda bilgilendirdiğini, başvurular arasında Türk kökenlilerinde olduğunu sözlerine ekledi. Schöfer Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol’a teşekkür ederek, ” Birlikte çok uyumlu çalışmalarımız var. Başkonsolos Sehat Aksen ile başlayan çalışmalarımız devam ediyor. Geçtiğimiz ay başkonsolosluk binasında düzenlediğimiz bilgilendirme toplantısı sonrası güzel dönütler oldu.” dedi.

IMG_4476

Başkonsolosluk Programından Gelenler Oldu

Schöfer kendilerine yapılan başvurular arasında Karlsruhe Başkonsolosluğu programından geliyorum diyen gençlerinde bulunduğunu söyleyerek bu yapılan çalışmanın sonucudur dedi.

Karlsruhe Polis teşkilatını tanıma imkanı olduğunu söyleyen Jürgen Schöfer bir hafta süren meslek tanıma (praktikum) programında farklı bir çok bölüme götürülen 45 kişiden oluşan gençlerin buralarda tam gün meslek ile ilgili farklı birimlerde bilgilendirildiklerini söyledi. Pratik meslek tanıma bir yılda 13 defa yapılacak. Her gurup 45 öğrenciden oluşurken, önümüzde ki Haziran ayı için pratik meslek tanıma  yerinin halen mevcut olduğunu söyledi.

IMG_4571

Başvurularınızı Zamanında Yapın

Jürgen Schöfer polis mesleği için yapılacak başvuruların zamanlamasına dikkati çekerek, geç kalınmaması konusunda uyardı. Schöfer,” Okulların açıldığı tarihte başvurlarını bize yapmalı. Randevunun zamanında yapılması önemli, internet sayfamızda yer alan mail veya telefon ile de bize ulaşabilirler.” dedi.

Polis mesleği konusunda Pforzheim ve Calw bölgesi komiser Andreas Reuster gençelrin sorularını cevaplamak için hazır.Pforzheim’da oturanlar  07231/186-1640 nolu telefondan bilgi alırken,

Konu ile ilgili bilgi için www.polizei-karlsruhe.de sayfasında geniş bilgi yer alıyor. Karlsruhe Polis teşkilatı Karlsruhe Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği ile birlikte Şubat ayı sonunda Ettlingen’de bir bilgilendirme toplantısı düzenleyecek. Toplantıyı Post Gazetesi muhabiri Mümin Şen’de destekliyor.