20/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Sanatçı Mehmet Söyleyici 45 inci Sanat Yılını Kutluyor

BWHABER

Karlsruhe 10 Haziran 2018 


 
Söyleyici, ” Biz AB yi  seviyoruz, onlar da bizi seviyor. Doğru. Peki bu kadar seviliyoruz da bu vize neyin nesi?” diyor. 
 

 ait “Avrupa Dedikleri” ismini taşıyan Single’ı dünyanın her yerinden dijital platformlardan dinlemek ve albümü satın almak mümkün.
Albüm www.schlaile.de, İstanbul ST Yapım, Amazon, I-Tunes gibi internet sayfalarından alınabileceği gibi, D&R Müzik ve Kitap evlerinde, Karlsruhe, Mannheim ve Stuttgart kentlerinde şubesi bulunan Harmony Müzik Okulundan da temin edilebiliyor.
‘‘Avrupa Dedikleri‘‘ albümünde yer alan‚ ‘Avrupa Dedikleri’ ve ‘ Pekmez‘ eserlerinin söz ve müziği Mehmet Söyleyici’ye ait.
Albümde yer alan ‚‘Uçun Martılar Uçun‘‘ ve ‘Kül Etti Beni‘ eserlerinin sözü yine Mehmet Söyleyici’ye ait olurken, eserlerin müziği sanatçı Erdinç Yüncü’ye ait.
Alman gruplarla birlikte ilk CD çalışması
1975 yılında bağlaması müzik hayatına kendi kendine öğrenerek başlayan Mehmet Söyleyici, 1988 de stüdyo çalışmaları yaptığı sırada tesadüfen tanıştığı profesyonel Alman müzisyenlerle yaptığı çalışma CD olarak müzik dünyasında yer aldı. ‘‘Hani Gülmek Nerde?‘‘ adlı eseri Alman radyo kanallarında çok sık çalındı.
Usta sanatçılarla aynı sahneyi paylaşmanın gururu
Mehmet Söyleyici , bir çok halk sanatçısı ve ozanı ile aynı sahneyi paylaştı. Neşet Ertaş, Özay Gönlüm, Talip Özkan, Ümit Tokcan, Bedia Akartürk, Gökhan Güney gibi sanatçılar ile aynı sahneyi paylaştı.
Mehmet Söyleyici ebediyete göçen; Neşet Ertaş, Özay Gönlüm gibi sanatçıların anısına özel programlar düzenleyerek Avrupa’da yeni nesil gençlerin büyük üstadları unutmamalarını sağlıyor.
Avrupa’da ve Türkiye’de yayın yapan TV ve radyo kanallarında özel program, söyleyişiler veren Mehmet Söyleyici, Alman radyo kanallarında röportajlar yaparak Türk müziği özelliklede Ege Efe oyununu tanıtımını yaptı.
Sanatçı haklarını koruyan GEMA üyesi de olan Mehmet Söyleyici, 2014 yılında davet edildiği TRT İstanbul Radyosu’nda Zehra Ganioğlu’nun konuğu oldu. 2016 yılında ST Yapım ile başladığı albüm çalışmaları sonunda 2017 Şubat ayında 4 eserin seslendirildiği maksi single ‚‘‘Avrupa Dedikleri‘‘ eseriyle ilk albümünü çıkardı.
Mehmet Söyleyici Kimdir
Denizli’nin Acıpayam-Akalan kasabasında doğdu. 13 yaşında Almanya’ya geldi, otomobil teknisyeni oldu. Eğitimine devam eden Mehmet Söyleyici Baden–Württemberg bölgesinin en iyi muhasebecisilerinin arasında yer aldı.
1975 yılında bağlama ile başladığı müzik hayatında bir çok TV programlarına çıktı. Kendisine ait 12 eseri mevcut olan Söyleyici, 1989-2002 yılları arasında Yaren isimli müzik grubuyla sahne aldı. Karlsruhe kentinde 2014 yılında Karlsruhe Sanatçılar Platformu ile bölgede düzenlenen sanatsal etkinliklere destek veren Mehmet Söyleyici, halen Mannheim Konservatuarı’na yetenekli öğrencilerin kazanılması için çalışmalarda bulunuyor.

Hayatını  Almanya’nın Karlsruhe kentinde sürdüren Mehmet Söyleyici tam bir Özay Gönlüm ve Neşet Ertaş tutkunu. Özay Gönlüm’ün “Ninenin Mektupları” ekolünü Avrupa’da devam ettiren tek isim olan Mehmet Söyleyici’nin iki de “Avrupa Mektubu” var. 
Karlsruhe Sanatçılar Platformu’nun başkanlığını yürüten, Mannheim Konservatuarı’nın kanun, saz, bağlama bölümlerine yetenekli öğrencilerin kazandırılması için çalışan öenmli bir isim Mehmet Söyleyici.  Avrupa’da Türkün, Türkü ile sesi olan Söyleyici, ” Biz AB yi  seviyoruz, onlar da bizi seviyor. Doğru. Peki bu kadar seviliyoruz da bu vize neyin nesi?” diyor. 
” İşte maxi single’a da adını veren “Avrupa Dedikleri” adlı türkümde sitem de var. Avrupa Dedikleri, Türkiye’de çıkan ilk albümüm.  Geçmişte Türkiye’de albüm çıkarmak için çok niyetlendim. Ama Türkiye’deki müzik piyasasına girmeye bir türlü cesaret edemedim. 
Bugün hem Mesam ve Almanya’da Gema’da kayıtlı 12 bestem var. Elbette kayıtlı olmayan bestelerim de var.  Türkiye’de müzik piyasası bitmiş durumda. Eskiden gel kaset yapalım diyorlardı. Şimdi hepsi endüstri ayağı olmuş. CD’leri basan, dağıtımını yapan , spotfy, amazon ayağı ayrı. Türkü mesaj vermek için söylenir, ünlü olmak için değil.”

Yine de Mehmet Söyleyicinin 45 inci sanat yılını kutluyoruz.