13/04/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Seçmenler akın akın oy kullanmaya gidiyor

Almanya’da, Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için oy verme işlemlerinde üçüncü güne girildi. Türkiye dışında en çok seçmenin bulunduğu Almanya’da 16 kentte seçmenler yerel saatle 09.00’dan itibaren Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için oy kullanmaya başladı. Oylarını kullanmak isteyenler sabahın erken saatlerinde Türkiye’nin 13 Başkonsolosluğu ve izin verilen 3 kentinde uzun kuyruklar oluşturdu.

Karlsruhe Başkonsolosluğunda oy kullanımı konusunda bilgi veren UID Baden Bölge Başkanı Muhlis Alkan, seçim alanının coğrafi olarak uzak kalmasına rağmen ilginin büyük olduğunu UID Baden olarak vatandaşları seçim sandıklarına taşımaya devam ettiklerini söyledi. Başkan Muhlis Alkan, seçmenlerin ilgisnin büyük olduğunu ifade ederek şunları şöyledi, ‘ Seçimin ilk günü olan 27 Niasan’da oy kullanan vatandaşlarımızın sayısı yaklaşık 1.600 oldu bu da geçen seneye göre yüzde 50 artış demek. İkinci gün yani Cuma günü bu sayı artış göstererek 2.600 seçmen oyunu kullandı. Seçime önem verildiğinin bir göstergesidir. Önümüzde ki günlerde seçmenlerin katılımı daha yüksek olacak, bizlerde UID olarak vatandaşlarımızın bu demokratik haklarını kullanmalarında ulaşım konusunda yardımcı olacağız. ‘ dedi.

Karlsruhe Başkonsolosluğunda kurulan seçim alanında, hafta içi 6 sandık kurulurken, bu sayı hafata sonları 10 sandık olarak belirtildi. 1 Mayıs Pazartesi ise 6 sadık kurulacak. Vatandaşların oy kullanma süresi ortalama 5 dk . Sandıklarlarda Almanya’da görev yapan resmi Türkçe Dersi ve Türk Kültürü Öğretmenleri, Din Hizmetleri Görevlileri sandık başkanlığı yaparken, seçime katılan bazı partilerde sandıkta gözetmen olarak görev aldılar.