24/02/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Sıla İçin İyilik Zamanı

BW-HABER

Karlsruhe 4 Mayıs 2017


Almanya’da  lösemi hastası 14 yaşındaki lise öğrencisi Deniz Sıla, ilik nakli için uygun donör arıyor.

 

T.C. Karlsruhe Eğitim Ataşeliği tarafından  11 Nisan tarihi itibariyle başlatılan kampanya çığ gibi büyüyor. Karlsruhe Eğitim Ataşeliği Pforzheim eski Bölge Başkanı ve Türkçe – Türk Kültürü Öğretmeni Gaye Demirbaş’ın  kızı 14 yaşındaki Deniz Sıla‘nın kan kanseri hastalığının tedavisi için ilik bağışı gerekiyor.

Üniversite okumak ve psikolog olmak hayaliyle hastalığını yenmeye çalışan Deniz Sıla için ilgili sağlık kuruluşu DKMS bağışta bulunmak isteyenlere 14 Mayıs Pazar günü saat 11:00’den 16:00’ya kadar öğrencisi olduğu Pforzheim Hilda-Gymnasium okulunda özel stant kuracaktır.    

Tedavi için çok az zamanı kalan 14 yaşındaki Türk kızı için Almanya’nın Pfozheim kentinde dev bir kan bağışı kampanyası düzenleniyor. 14 Mayıs’a kadar Pfozheim’da Deniz Sıla’nın okuduğu Hilda Gymnasium’da bağılar bekleniyor. Kök hücre vericisinin belirlenmesi için gerçekleştirilecek kampanya 14 Mayıs Pazar günü 11.00-18.00 saatleri arası Hilda Gymnasium Bertha- Benz Halle Kiehnlenstr. 25 adresinde düzenleniyor.

 
Karlsruhe Eğitim Ataşeliği ve Personeli Orada Olacak
 
Tüm duyarlı vatandaş ve dostlarımızı 14 Mayıs günü Pforzheim Hilda-Gymnasium okuluna ‘yanak içinden pamukla tükürük numunesi’ alma şeklinde yapılan ön tespit ilik bağışı girişiminde bulunmaya davet ediyoruz. T.C. Karlsruhe Eğitim Ataşesi olarak şahsım, başvuruda bulunan Ataşeliğimiz genel ve bölge koordinatörleri, öğretmenlerimiz, Türk Okul Aile Birliklerimiz, dost ve arkadaşlarımız o gün hep beraber orada olacağız.
 
Deniz Sıla’nın ilik nakli dışında bir yaşam şansı bulunmadığı gibi; ilik bağışında milliyet-köken uyumu büyük önem arz etmektedir.  
 
14 Mayıs Pazar günü Pforzheim Hilda-Gymnasium okulundaki DKMS standında gelemeyenler; www.dkms.de adlı resmi internet sitesinden yapacakları müracaat sonrasında postayla evlerine gelen test çubuğuyla yanak içinizden bir parça sıvıyı yine postayla göndererek Deniz Sıla‘ya yardımda ve belki bağışta bulunabililer. 
 
Türkiye’den yardım ve bağışta bulunmak isteyen yardımseverler  ise resmi internet sitesinin sonuna ‘tr’ ekleyerek başvuru yapabiliyor.
 
Karlsruhe Eğitim Ataşeliği tarafından duyurulan yardım ve destek çağrısında şu ifade kullanıldı  ”Deniz Sıla‘ların hayatını kurtarmak, hayallerini gerçeğe dönüştürmek, onların sevinçlerine ortak olmak ve dünyayı güzelleştirmek için göstereceğiniz ilgi, ayıracağınız vakit ve onurlu çabalarınız için teşekkür eder, katkı ve katılımlarınızı bekleriz.”