30/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Stuttgart’ta Türk Konsolosluğu Önünde Araçlar Yakıldı

Stuttgart’ta Türk Konsolosluğu Önünde Araçlar Yakıldı

Türkiye’nin Stuttgart Başkonsolosluğu’nun resmi aracının kundaklanması üzerine Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz, Dışişleri Bakanlığına davet edildi.

Stuttgart
Dışişleri kaynaklarından alınan bilgiye göre, 18-19 Temmuz 2022 gecesi Başkonsolosluk resmi aracının kundaklanması, yangın ve patlama sırasında çevredeki başka araçların da hasar görmesi nedeniyle Schulz, Dışişleri Bakanlığına davet edildi.

Görüşmede Schluz’a, son aylarda Almanya’da bulunan Türk temsilciliklerine yönelik gerçekleşen muhtelif saldırılara da atıfla, Stuttgart Başkonsolosluğuna yönelik saldırının faillerinin bir an önce yakalanarak adalet önüne çıkarılmasının, diplomatik teamüller uyarınca zararın tazmin edilmesinin ve uluslararası sözleşmelerin Türk temsilcilikleri ve çıkarları için öngördüğü himaye ve güvenliğin eksiksiz sağlanmasının beklendiği hatırlatıldı.


T.C. Stuttgart Başkonsolosu Mehmet Erkan Öner saldırı ile ilgili açıklamasında, “Gece 03.00’ten bu yana bizim de burada yoğun görüşme ve temaslarımız oldu. Makamlarımızı bilgilendirdik. Stuttgart emniyet makamlarıyla görüşmelerimize ilaveten Eyalet Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Thomas Strobl (CDU) aradı, telekonferans yaptık. Akabinde Eyalet Başbakanlık Müsteşarı Hassler (Yeşiller- aynı zamanda Eyalet kabinesi üyesi) bizzat Başkonsolosluğumuza gelerek Sayın Kretschmann ve Eyalet Hükümeti adına geçmiş olsun dileklerini iletti. Kapsamlı bir görüşme yaptık. Parlamento Başkanı da aradı ve Twitter’dan açıklama yaptı. Nopper’in sosyal medyadan dayanışma mesajı oldu. Elbette STK, Türk basını ve vatandaşlarımızın da ‘Destek ve Geçmiş olsun’ mesajları geldi” dedi.

Baden Württemberg Eyalet Meclis Başkanı Muhterem Aras da saldırlarla ilgili verdiği mesajında, “Türkiye Başkonsolosluğu Stuttgart’a yapılan saldırı beni şok etti. Biz aşırılık, caydırıcılık ve şiddetin her türlüsüyle savaşan bir sıkıyönetim devletiyiz. Bu şoktan etkilenen herkese acil şifalar diliyorum” dedi.

Almanya yerel basın da konuya geniş yer verilerek olayı durdu. SWR Aktüel resmi internet sayfasından haberi, ‘Konsolosluk Önünde Yangın. Dün gece Stuttgart’taki Türk Konsolosluğu önünde yanan dokuz araçla ilgili soruşturmayı Stuttgart Kriminal Polisinin devlet güvenliği devraldı. İlk bulgulara göre, araçlardan birinin ateşe verildiği söyleniyor, polise göre Türk konsolosluğuna ait bir araç. Yangınla ilgili olarak siyah giyimli ve kapüşonlu iki kişinin görüldüğü belirtildi. Yangın, Türk konsolosluğunun cephesine ve bir başka binaya da zarar verdi. Suçun arka planına ilişkin soruşturmalar devam ediyor. Geçmişte konsolosluk, aşırı solcuların failleri tarafından birkaç kez saldırıya uğradı” denildi.