09/12/2023

BW News

Nachrichten aus der Welt

Suriyeli Adile İstiklal Marşını Ezbere Okudu… Duygulu Anlar Yaşandı

BW-HABER

Malsch 14 Nisan 2017 


Suriyeli Türkmen Adile İstiklal Marşının 10 kıtasını ezbere okudu.

Almanya’nın Malsch kasabasında kutlanan 23 Nisan etkinliğinde İstiklal Marşı’nı ezbere  okuyan 6 kardeşli Suriyeli Türkmen Adile Mahmut salonda duygulu anlar yaşattı. Karlsruhe kentine bağlı Malsch kasabasında kutlanan 23 Nisan etkinliğinde sahne alan okuduğu duygulu İstiklal Marşı’nın ardından ‘ Yemen ‘ türküsü, ‘Çemberimde Gül Oya’, ‘Gesi Bağları”nı seslendiren  mükemmel Türkçeye sahip Adile salonda dakikalarca alkışlandı. Malsch kasabasında Hans Thoma okulu başarılı öğrencisi Adile Mahmut, Alman okulunda da Türkçe dersi kadar başarılı ve örnek gösterilen bir öğrenci . Türkçe dersi öğretmeni Rıfat Özcan, Adile’nin Türkçe’yi aksansız mükemmel konuştuğunu söyledi. İstiklal Marşı ödüllü Mehmet Karakoç bu senede İstiklal Marşı’nı ezbere okuyarak gönülleri feth eti. 

Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı tarafından da ödüllendirilen başarılı öğrenci Adile Mahmut, Malsch kasabasının sevilen ailelerinden . Malsch kasabasında düzenlenen 23 Nisan etkinliğin açılış konuşmasını yapan Malsch Okul Aile Birliği başkanı  Selma Çetinkaya, ‘Egemenlik ulusal varlığın başında gelir’ diyerek, kurtuluş mücadelesi ve kendilerine emanet edilen cumhuriyetin değerinin bilinmesi gerektiğinin altını çizdi. Malsch OAB yöneticisi Erkan Çandır’da konuşmasında ‘Bu günün büyükleri gelecek kuşaklara daha iyi bir Türkiye bırakmak durumunda ve sorumluluğundadır.’ diyerek çocukları gelecek aydınlığa götürecek önemli şahsiyetler olduğunu ifade etti.

  23 Nisan etkinliğine katılan  Karlsruhe Çalışma Ataşesi, Türkçe ve Türk Kültürü dersine katılan Sinan Erdem adlı öğrenciye tamamlama belgesini verdi. Ataşe Muhammet Kıran, ‘Eğitim konusunda vatandaşlarımızın geçmiş yıllara göre daha fazla ehemmiyet verdiğini görmek ve hem nitelik hemde nicelik olarak eğitimde kalite artışı bizleri sevindiriyor. ‘ diyerek öğrenciye Türkçe dersi tamamlama belgesini verdi. 

Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı konuşmasında Almanya’ya gelen ilk nesilin ağır ilerde çalışarak, Almanya’nın gelişmesine büyük katkıda bulunduğunu, artık dördüncü nesil ağır işler yerine daha güzel işlerde, görev alması gerektiğini söyledi. Avcı ‘ Artık, para tapu, mal çocuklarınıza bırakmayın. En iyi gelecek bir üniversite diploması almasını sağlamaktır. Bunun için bizlerde sizlere destek olmaya devam edeceğiz.’ diyerek, Almanya’da Türk kökenli öğrencilerin artık, mühendis doktor, yönetici olması gerektiğini savundu. 

Sevican Çelik tarafından hazırlanan Mozaik Halk Oyunları’nın gösterisi ardından, öğrenciler, skeç, dans, müzik gösterileri yaptı. Türkçe ve Türk Kültürü öğretmeni Rıfat Özcan ve Songül Evli’nin  öğrencileri tarafından okunan İstiklal Marşı ve şiirlerden sonra türkülerle etkinlik devam etti.

Halk Oyunları Eğitmeni İsa Gündüz tarafından hazırlanan Malsch Halk Oyunları Grubu, Ege Zeybek oyunu ile sahne aldı. İlk defa sahne alan folklor oyuncuları heyecanlı olmalarına rağmen,  yüksek performansla başarılarını ortaya koydular. Sahne alan küçük oyunculardan , önce kızlar narin bir o kadarda çevik hareketle sahneye geldiler.Ardından gelen kartal kanatlı zeybekler, bir şahinin avına bakışı, bir okyanusun kabarması, bir fırtına öncesi sessizlik, çeliğin çelikte çıkardığı ses, bir vatan savunması için göğsünü siper etmiş efe nidası, o heybetli duruş, müzik ile açılan kartal kanatı misali kollar, diz vurması ile patlayan adeta bir volkan, vatan savunmasında batı cephesinin kahraman neferleri, sahnede dakikalarca alkışlandı.