17/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Tek Kelime MUHTEŞEM !!!

Biz Daha Ölmedik

Dünya Devlerine Ettlingen’den Mesaj !!!

IMG_7337

Biletler satışa çıktığı üçüncü gün tükendi.  Almanya’nın bir çok kentinden tiyatro severler tarihe şahitliklik etmek için adeta Ettlingen’e akın etti.  İlk defa Almanya’nın Ettlingen kasabasında sahnelenen ” Çanakkale ” tiyatro oyunu, adeta yeni bir destan yazdı. Tiyatro yönetmeni  Nejla Koçak tarafından sahnelenen 2 perdelik ” Çanakkale” adlı tiyatro oyunu, 29 Kasım’da    Stadthalle  Ettlingen’de izleyicileri ile buluştu.  Oyun 64  kişilik dev bir kadroya sahip ve genç oyuncuların bir çoğu Almanya’da  4 üncü nesli temsil ediyor.

Sahneler Adeta Gerçek

Farklı bir anlatım ile ele alınan ” Çanakkkale ” tiyatro oyununda sahneler gerçeği aratmıyor. Seyit Onbaşı tarafından taşınan 250 kg’lık top mermisi sahnesindeki o keskin bakışlar, alından akan cesaret teri, okyanus da kabaran dalga ve sonuçta hedefi bulan mermi sesi ile yüreklerin hopladığı sahne. Çanakkale destanında ki tüm ayrıntıların ele alınmaya çalışıldığı sahnelerden bir tanesi de Galatasaray Lisesinden  100 yıl önce hiç bir mezunun verilmemesiydi. Oyunda ajitasyonun zirveye çıktığı noktada sahne alan Dizem Sanat Gurubu oyuncuları keskin bakışlar, kartal gibi açılan kanatlar, çeliğin çelikte çıkardığı ses, atılganlık ve cesaretin örneği ” Efe Oyunu ”  ile Kurtuluş mücadelesinde ki başarılarını ortaya koydular. Soluksuz izledğimiz oyunda bir nebzede olsa nefes aldığımız halk oyunları ile ayrı bir tat, bir lezzet oluşmuş. Oyunlar ile seyirci sahneye daha çok bağlanabilmiş. Yüksek gerilim, ajitasyon, silahlar, patlamalar, ağıtların ardından oyundan hiç kopmadan sessizce yapılan espriler, oyunu daha bir çekici yapmış.

IMG_7494

Kapalı Gişe Oynadı

Halk oyunları, ağıtlar, top mermisi, silahlar, şiirler, anlatım, bir tiyatro oyunu ancak bu kadar güzel harmanlanabilirdi. Başarılı  ” Çanakkale” oyunununa   Avrupa’da bir çok kentten teklifler yağmaya başladı.

Bilet satışları 3 günde bitti. 650 biletin satıldığı akşama, Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol, Din Hizmetleri Ataşesi Dr. Mehmet Tekin, Eğitim Ataşesiliğne vekaleten koordinatör öğretmen Kazım Yılmaz, Baden TOAB Fedrasyon Başkanı Kemal Ülker, Karlsruhe Sanatçılar Platformu başkanı Mehmet Söyleyici, Güvenlik Ataşesi Başkomser Özkan Polat katıldılar.

Avrupalı Gençler Daha İyi Anlayabiliyorlar

Çanakkale destanı gençlerin rahatlıkla anlayabileceği bir teknik ile  sunuluyor. Çanakkale destanı tiyatro ile folklorik, ritmik dansların harmanlandığı dev bir proje, Çanakkale zaferinin 100. üncü yılına denk gelmeside daha farklı bir anlam katıyor.

IMG_7625

Çanakkale oyununda verilen mesajlar da hayli ilgi çekti. Dünya devlerine verilen mesajda ” Sizlerin büyük dev silahları varsa bizim anamızın duası var.” sözleri büyük alkış aldı. Oyunda sık sık ülkeye ihanet edilmemesi içinde uyarı yapıldı. Oyunun ikinci perdesinde Çanakkale savaşının şiddeti biraz daha görsel olarak ortaya konulurken, anlatımda hiç bir ayrıntı unutulmadı.

canakkale02

Amacımız Gençlere Tarihi Öğretmek

Tiyatro yönetmeni Nejla Koçak sergilenen oyunun sadece sanatsal bir gösteri olmadığını, bu oyun ile gençlerin kendi tarih ve kültürünü  öğrenmelerine vesile olduklarını ve aynı zamanda tiyatroyu sevmelerini arzuluyoruz diyor.

Koçak konuşmasına şöyle devam etti ” Bu oyun ile amacımıza ulaşacağımızı  düşünüyorum, şimdiden çok güzel tepkiler var. Bu durum bizi ziyadesi ile memnun etti. Tiyatro oyunumuzda yalnız değilim, yönetmenlikte bana yardım eden büyük bir kadro var. Erhan Düzgün, Murat Yalcin kaya, Dizem Sanat Oyuncularina ve Egitmen  Erdinc Kocak ve Taner Soysal gibi çok değerli insanlar bu çalışmanın içindeydiler.”

Başkonsolos Tebrik Etti

Başkonsolos Cem Örnekol, Nejla Koçak ve emeği geçen tüm ekibi tebrik etti. Cem Örnekol, başarılı bulduğu oyunu sonuna kadar izledi. Bir çok STK temsilcilerininde izleyici olarak katıldığı tiyatro oyunu sonunda oyuncular dakikalarca ayakta alkışlandı.

IMG_7751


IMG_7206

 

Tiyatro yönetmeni Necla Koçak’ı tebrik etmek gerek, böylesi dev bir oyun ile Avrupa’da sahne alması çok önemli