24/07/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Terör Kurbanları Anıldı

 

KARLSRUHE  HABER IMG_6574

Paris’te geçtiğimiz 13 Kasım’da meydana gelen terör saldırısı dünyayı şoke ederken, bir çok şehirde düzenlenen gösterilerde terör saldırısı kınandı. Olaylarda hayatını kaybeden insanlar için anma törenleri düzenlendi. Karlsruhe Belediye Başkanı Dr. Frank Mentrup’un çağrısı ile Karlsruhe Temel Haklar Meydanını dolduran 1200 kişi olaylarda hayatını kaybeden insanları anarken, terörüde lanetledi.

IMG_6562

Karlsruhe’de bulunan DİDF ( Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu ) DMK ( Almanca Konuşan Müslümnalr Derneği), Tiyatro Diyalog,  İslami Kadınlar Derneği gibi kuruluşlarında desteklediği  programda konuşma yapan Dr.  Frank Mentrup,” Çok kısa bir zamanda bu kadar kalbalık toplandık” diye sözlerine başladı.  Karlsruhe’nin sevilen  belediye başkanı,  kısık ama net bir ses tonu ile Karlsruhelilere seslendi ” Açıkça yapılan bu haksızlık karşısında dik duruşumuzu gösterdik.” dedi.

Facebook’ta kendisine gelen bir yazıyı hatırlatan Dr Mentrup;  o kadar büyük kalabalık toplamayın diye kenisine yazan Karlsruheliye hitaben, ”Hepimiz birlik olmalıyız.Korku ve çaresizlik içerisinde olmadığımızı, birlikte olduğumuzu göstermeliyiz.” dedi.

IMG_6588

Dr. Frank Metrup aşırı güvenlik önlemleri ile aramızda sınır koymak istemiyorum diyerek sadece biraz daha dikkatli olacağız, dedi.Bu buluşmanın nefret dolu olanlara karşı bir uyarı olmasını diledi. Dr. Frank Mentrup bu saldırının tüm topluma karşı yapıldığını ifade ederek, dünyada insan hakları ve demokrasinin zor durumda olduğunu örnekler ile verdi.

Konuşmanın ardından  hayatını kaybeden terör kurbanları için bir dakika saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşunun ardından anma programına katılanlar, terör saldırılarında  hayatının kaybeden insanlar için açılan taziye defterine duygularını yazdı.

IMG_6602