20/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

theater ulüm Tam Not Aldı

tiyatro ulüm8

BW – HABER  KARLSRUHE 

Gitmek mi zor? Kalmak mı?

Aydın Engin’in yazıp yönettiği,müzikal güldürü ” Günther gider Mersin’e Mehmet Daş tersine.”, oyunu Karlsruhe Studentenhaus’ta Tiyatro Diyalog tarafından düzenlenen organizasyon ile tiyatro severlerle buluştu. Ruşen Kartaloğlu’nun katkıları ile Karlsruhe’de sergilenen müzikal güldürü tam not aldı. Atilla Cansever, Hatice Onar, Tuncay Çolak, Mücahit Kazan ve  Selin Nur oynadığı müzikal güdürü, theater ulüm’ün tiyatro severlere kazandırdığı güzel bir oyun oldu.

tiyatro ulüm7

theater ulüm yine güncel bir konuya hicvetmiş. Büyük erdemdir bir nevi kendine karşı galip gelebilmek, eksiklerini hatalarını görebilmek. Alman ve Türk toplumu arasında ki kültür çatışmasını hicvederken, kendi eksikliklerini, unuttuğu değerlerini hatırlatmış oyunda.Birinci generasyon ve sonraki nesil arasında ki kültür çatışmasını, farklılıklarını ortaya koyarak, unutulan kültüre dikkat çekmiş. Almanya’da asimilasyonun geldiği noktaya işaret edilen yerde, tatil için Türkiye’ye giden Almanların Türk kültürünü daha iyi anladığını esprili bir dille anlatılmış.

tiyatro ulüm4

Alman ailelerin Türkiye’ye taşınırken dil ve uyum konusunda daha başaralı olduğu grafiği çiziliyor. Trajikomik sahnelerde nerede gülüp nerede ağlamak gerek seyirciye bırakılmış. Uyum ile asimilasyon arasında kalmış ”daş” ailesi, Almanya’da artık kalmak zorunda kalan Anadolu insanın düştüğü gerçek durumunu gösteriyor. Oyunu izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Paranızın karşılığı oyunda verilmiş. Oyuncu Atilla Cansever ve 1998’den beri bizlere güzel oyunlar izleten, theater ulüm’u da başarılı oyunlarından dolayı tebrik ederim.Son söz ”  Kalmak mı zor gitmek mi?

tiyatro ulüm3


tiyatro ulüm652


tiyatro ulüm098