21/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Türk Kadını Zoru Başardı

BW-HABER

Karlsruhe 7 Mayıs 2017


Almanya’nın Karlsruhe kentinde düzenlenen geleneksel tarihi ”Badisches Miles” koşusuna ilk defa takım halinde bir Türk derneği katıldı. Karlsruhe Türk Kadınları Derneği yönetici ve üyelerinin katıldığı koşu 7 Mayıs Pazar sabah 10:45’te başladı.

Zor parkur

Karlsruhe Türk Kadınları Derneği üyelerinin katıldığı 8 bin 888 m 89 cm lik tarihi zor koşu Karlsruhe merkez de yapıldı, SVK Beiertheim sahası önünde Hermann-Veit caddesinde başlayan koşu, Bauer caddesi üzerinden Krieg caddesinde devam etti. Şehir merkezinden dönen sporcular buradan tekrar bitiş yeri olan Beiertheim stadına geldi. Bir saatin biraz üzerinde süren koşu sonrası Türk Kadınlar Derneği üyeleri başarılarından dolayı birbirlerini tebrik ettiler. 

Türk kadınları için koştular

Her sene Mayıs ayının ilk haftası düzenlenen Badische Meile tarihi koşusuna rekor sporcu katıldı. Karlsruhe Türk Kadınları derneğinin de katıldığı koşuya toplam 6 bin sporcu iştirak etti. Yarışma koşu ve yürüyüş olarak yapıdı. İki kategoride yapılan yarışmada Türk Kadınlar derneği koşu bölümünde mücadele etti. Yağmura rağmen bitiş çizgisini çok rahatlıkla geçen dernek üyeleri, zorlu mücadeleyi Türk Kadınları için yaptıklarını söyledi. Badische Meile ye ilk defa katılan Türk Kadınlar Derneğine ilgi büyük oldu, organizatörler dernek başkanı Mine Kılıçer’i tebrik etti. 

Sadece ev işleri ve yemek değil, başarılarının sınırı…

Karlsruhe Kadınlar Derneği Başkanı Mine Kılıçer, tüm kadınlar için koşuyoruz diye başladığı sözlerine şöyle devam eti, ” Bu tarihi koşuya hem kadınlarımız için  hemde dernekerimizin imajı için katılıyoruz. Koşu parkuru yaklaşık 9 km, koşu şehir içinde düzenlendi ve yağmurdan dolayıda biraz zordu. Biz kadınların sadece ev ve yemek konusunda değil aynı zamanda sporda da başarılı olduğunun göstermenin gururunu yaşıyoruz.” Dedi. KTKD başkan yardımcısı Mualla Ulusoy, yarışmanın sağlıklı yaşam sloganına uygun olduğunu, bunun dışında bu tür organizasyonlara katılarak, kurumlar arası daha iyi işbirliği sağlanacağını söyledi. 

Hazırlıklar daha önce başladı

Seher Arın, KTKD nin yaklaşık 2 ay bir zamandır tarihi Badische Meile koşusu için  hazırlık yaptıklarını ve yarışı çok rahat bitirdiklerini ifade etti. 

 

Tarihi çok eski

Badische Meile koşusu oldukça eski bir tarihe sahip. Markgraf Carl Friedrich 1819 yılında her sabah Hardtwald’ de yaptığı iki saatlik gezisini günümüze uyarlayan spor severler, her sene Mayıs ayının ilk haftasında Markgraf anısına bu koşuyu düzenliyor.  Bu koşuda öngörülen mesafe ”Kral Adımı” olarak her adımı bir metre kabul ediliyor. Koşu 8 bin 888 m 89 cm olarak 1990 yılında kabul ediliyor ve günümüzü kadar her sene düzenleniyor. 

Y O R U M : 

Karlsruhe’nin pretij yarışı… KTKD ni tebrik ediyorum

Karlsruhe kentinin prestiji tarihi Badische Meile’de bir Türk derneğinden bayanların koşu yarışı ile yer alması Türk dernekleri açısından olumlu yansımaları olacağı kesin. Bu tür organizasyonlara Türk sivil toplum kuruluşlarının bizzat veya aileleri ile katılması çok önemli bir davranış olacaktır. Bu nedenle Karlsruhe Türk Kadınlar Derneğini tebrik ediyorum.