24/07/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Türkçe Dersinde Büyük Adım Atıldı

BW-HABER

Karlsruhe 9 Nisan 2017


Almanya’nın Aşağı Saksonya Eyalet Meclisi Yeşiller milletvekili Belit Onay’ın hazırladığı Türkçe derslerinin Alman okul sisteminde yer alması teklifi, SPD ve Yeşillerin oylarıyla kabul edildi. Alman CDU ve FDP tasarıya destek vermedi.

Tasarıyı hazırlayan milletvekili Belit Onay yaptığı açıklamada ”Okullarımızda Türkçe gibi ana dillerinin güçlendirilmesini öngören yasa tasarısı bu hafta Aşağı Saksonya Eyalet Meclisinde kabul edildi.
Yıllarca verdiğimiz emeklerin karşılığını almak beni gerçekten çok memnun etti. Bundan sonraki süreçte, çok dilliliğin geliştirilmesi öğrencilerimize ve okullarımıza büyük katkı sağlayacağından eminim.” diyen Yeşiller milletvekili Belit Onay’ın başarısı Türkçe dersi öğretmenleri, öğrenci velileri tarafından sevinçle karşılandı. 

Tasarıyla ana dilde eğitim güçlenecek. Türkçe, Arapça, Farsça gibi ana dili sahibi çocuklar dillerini daha iyi öğreneceğini açıklayan Belit Onay, Türkçe derslerinin keyfiyetten çıkacağını sözlerine ekledi.

Almanya’da 530 Türkçe ve Türk Kültürü öğretmen genelde ilköğretim seviyesinde ki okullarda isteğe bağlı Türkçe dersi veriyor. Bu derslerin keyfiyete bağlı olması bir çok sıkıntıyı yanında getiriyor. Alman okul sistemine dahil olmayan Türkçe derslerine devam sorunlarının yanında ders konusuyla ilgili sıkıntılar yaşanıyor. Yasa tasarısına Alman CDU ve FDP partileri yine destek vermedi.

Karlsruhe Okul Aile Birliği Tebrik Etti

Almanya’da en yoğun Türkçe dersi öğrencisi bulunan Baden-Württemberg’de konu ile ilgili çalışmalar yürüten Stuttgart ve Karlsruhe Okul Aile Birlikleri uygulamanın kendi eyaletlerinde de kabul edilmesini bekliyor. Karlsruhe Okul Aile Birliği sözcüsü İsmail Demir milletvekili Belit Onay’ı tebrik etti. Demir, ” Umarım eyaletimizde de bu konuda yaptığımız çalışmaları milletvekilleri ciddiye alır ve çocuklarımızın kendi ana dillerinde Türkçe eğitimi almalarını resmileştiririz. Baden-Württemberg eyaleti en yoğun Türkçe dersi verilen bir eyalet, bizlerde bu konuda Karlsruhe Okul Aile Birliği olarak üzrümüze düşen görevleri yerine getireceğiz.”