01/03/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Türkçe Kampanyası Yaygınlaşıyor

ataşe

Türkçe Kampanyası Freiburg’da Tam Destek Aldı

FREİBURG  HABER – BW HABER

” Haydi Türkçe Konuş Benimle”  isimli kampanyanın Freiburgh şehrinde yaygınlaştırılması amacı ile Freiburg’da ”Eğitim Gönüllüleri” ile buluşan Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, Türkçe dersi öğretmenlerininde katıldığı programda , ”Dilini bilmeyen dinini bilemez” dedi.

Freiburg Okul Aile Başkanı Elif Tunay, okularda verilmek istenen İslam derslerinin Türkçe’ye alternatif gibi sunulmasını doğru bulmadığını söyleyerek, DİTİB ile konuya yönelik ortak çalışmalarımız var dedi.

2018 yılında Baden-Württemberg’de okularda verilmesi planlanan derslerin, DİTİB tarafından verilmesi için çalışmaların yapıldığı ifade edildi.

 

İslam derslerinin tanınması gerçekleştiği ifade edilirken, Türkçenin hala seçmeli ders olduğu söylendi.

Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı yaptığı konuşmada “Freiburg şehrinede ki kültür hayatına  destek amaçli sadece Türkçe değil, diğer dersleride içine alan ”Sınıf Etütleri” açtık Gönülü öğretmenlerimiz kültürümüz olan sazlı müzik aletlerini tanıtıyor. Freirburg’daki  Türk vatandaşlarımıza her türlü yardımı ve sıkıntılarının giderilmesi konusunda yardımcı olmaya çalışacağız,Kampanyalar yapılacak internet sürekli günceleşecek. Hedefimiz Almanya’da hedefimiz söz sahibi olmaktır. 4 milyona yakınız her alanda pro-aktıv olmamız gerek, hem Almanya hem Türkiye için faydalı olmak  için kaliteli eğitim gerek.” dedi.

Terapi amaçlı Karlsruhe Başkonsolosluğunda terapistin görevlendirileceği, 15 öğrenci ve eğitimcilerin bulunması durumunda OAB lerin ”Sınıf Etütleri” oluşturabileceği bildirildi.


ali2