20/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Türkçe Kampanyasına Destek Rottweil’dan

BW-HABER
Rottweil 1 Ekim 2019

Alman Okul Sisteminde Yerimizi Almalıyız

Almanya’nın Rottweil kentinde, Rottweil Okul Aile Birliği Başkanı Fatih Çilingir tarafından destek verilen ‘Haydi Türkçe Dersine’ kampanyası büyük ilgi gördü. Rottweil OAB Başkanı Fatih Çilingir amacının Almanya’da Türkçe dersine olan ilginin artması ve Türkçe dersinin Alman okul sisteminde hak etiği yeri almasını hedeflediğini belirterek, Karlsruhe Eğitim Ataşeliğinin destekleriyle Türkçe kampanyasına katıldığını ifade etti.

Türkçe Dersleri İçin Başvuru Formlarını Mutlaka Okullara İletiniz

Çilingir, ‘ Alman okullarında Türkçe derslerine ilginin artırılması amacıyla Karlsruhe Eğitim Ataşeliğinden temin ettiğim Ek-7 Türkçe dersi için başvuru formlarını velilere tek tek kendi elimle dağıtmaya başladım, ihtiyacımız olan sadece 8 velinin Türkçe dersi için okul müdürlüklerine başvuruda bulunmaları, hatta bunu mail yolu ile de yapabiliyorlar. Almanya ve Türkiye arasındaki ikili anlaşmadan doğan haklarımız ile okullarda Türkçe derslerini açabiliyoruz.’ diyen Fatih Çilingir, tüm velilere duyarlı olmalarını ve Karlsruhe Eğitim Ataşeliğinden temin edilen bir Türkçe başvuru formu ile 8 velinin başvurusunun yeterli olduğunun altını çizdi. Fatih Çilingir Karlsruhe Başkonsolosluğunun başlattığı Türkçe kampanyasını önemsediğini ve tüm derneklerin bu çalışmaya destek vermesinin büyük bir adım olduğunu ifade etti.

Yerel Yönetimlerle İyi İlişkiler Kurulmalı… Örnek Başkan Fatih Çilingir

Rottweil OAB Başkanı Fatih Çilingir, Türkçe derslerinin Rottweil’da başarıya ulaşması için yerel yönetimlerle iyi ilişkiler içerisinde olduklarını söyledi. Bir çok festivale okul aile birliğini temsilen katılan, İki çocuk babası 41 yaşındaki genç eğitim gönüllüsü Fatih Çilingir, Türkiye’de yaptığı ‘ Endüstri Mekaniker’ mesleğini Almanya’da kabul ettirmeyi başaran örnek insan.