20/04/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Türkiye Bursları’na Başvurular Başlıyor

asds


BW-HABER   Karlsruhe


 

Dünyanın hemen her yerinden öğrencinin yararlanmak için başvurduğu, Türkiye’yi dünyada bir eğitim üssü haline getiren Türkiye Bursları’nın bu yılki başvuruları 29 Şubat’ta başlıyor. Lisans ve lisansüstü akademik eğitim için verilen burslara başvurular, 31 Mart 2016 tarihine kadar internet üzerinden yapılacak.  Türkiye Burslarını kazanan öğrencilere programlarına göre 600 TL’den, bin 200 TL’ye kadar burs verilecek.

Uluslararası öğrenci hareketliliğinde dünyada ilk sıralarda yer alan ABD, İngiltere, Kanada gibi ülkelerin ardından Türkiye, yaptığı hamlelerle dünyanın her yerinden Uluslararası Öğrencileri kendine çekmeye başladı. Türkiye’deki Uluslararası Öğrenci hareketliliğini yürüten Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), 2011 yılında marka haline getirdiği Türkiye Burslarıyla Türkiye’yi bir eğitim üssü haline getiriyor. Türkiye Burslarıyla Türkiye’ye gelen öğrenciler önce 1 yıllık Türkçe eğitimine tabi tutuluyor, daha sonra ise üniversiteye yerleştiriliyor.

Üniversite öncesi Türkçe öğretilecek

Her yıl belirlediği kontenjan miktarı kadar dünyanın her yerinden öğrenciye Türkiye’de eğitim alma imkânı sunan YTB, Türkiye Bursları için 2016 başvurularını 29 Şubat’ta başlatıyor. İnternet üzerinden online olarak gerçekleştirilecek olan lisans ve yüksek lisans burs başvuruları 31 Mart 2016 gününe kadar devam edecek. Türkiye Burslarını kazanan lisans öğrencisine aylık 600 TL, yüksek lisans öğrencisine 850 TL, doktora öğrencisine ise bin 200 TL burs verilecek. Ayrıca öğrencilerin üniversite harcı, gidiş-dönüş uçak biletleri, barınma ihtiyaçları ve sağlık sigortaları da YTB tarafından karşılanacak. Türkçe yeterlilik belgesi olmayan öğrencilere YTB tarafından 1 yıl Türkçe dil eğitimi de ücretsiz olarak verilecek.

Lisans için gerekli şartlar

Türkiye Bursları lisans programına başvuracak adaylar online başvuru sırasında mezun ya da son sınıfta olduğunu gösterir belge, transkript ve geçerli bir kimlik belgesini sunmaları istenecek. Ayrıca bu programa başvuracak adaylardan Türkiye dışında başka bir ülkenin vatandaşı olması, halen ya da geçmişte Türkiye vatandaşlığı bulunmaması, başvurusunu yaptığı düzeyde Türkiye’de bir üniversite ya da programa kayıtlı olamaması, lise veya dengi bir kurumdan mezun olması, 01.01.1995 ve sonrası doğumlu olması, sağlık bilimleri lisans programı için transkript notunun en az yüzde 90, diğer lisans programları için ise en az yüzde 70 olması şartı aranacak.

Lisansüstü için gerekli şartlar

Lisansüstü programlar için başvuracak adaylardan da başvuru sırasında bazı belgeler istenecek. Adayların lisans veya yüksek lisans diplomalarının kopyasını ya da bir lisans veya yüksek lisans programının son sınıfta olduğu gösterir belgeyi, onaylı transkripti ve geçerli bir kimlik belgesini başvuru sırasında sisteme yüklemesi gerekiyor. Öte yandan bu adaylarda aranacak diğer şartlar ise şöyle:

Türkiye dışında başka bir ülkenin vatandaşı olması, halen ya da geçmişte Türkiye vatandaşlığı bulunmaması, başvurusunu yaptığı düzeyde Türkiye’de bir üniversite ya da programa kayıtlı olamaması, en geç 30.07.2016 tarihi itibariyle bir lisans veya yüksek lisans programından mezun olması, yüksek lisans başvurusu için 01.01.1986 ve sonrası doğumlu olması, doktora başvurusu için 01.01.1981 ve sonrası doğumlu olması ve en son mezun olduğu eğitim programından en az yüzde 75 ortalama ile başarı sağlamış olması.

Yerinde mülakatlar gerçekleştirilecek

Türkiye burslarına başvuracak adayların www.turkiyeburslari.gov.tr adresinden elektronik posta adresi ve şifre girerek kullanıcı hesabı oluşturmaları gerekiyor. Kullanıcı adıyla sisteme giren adaylar, başvuru formunu doldurduktan sonra gerekli belgeleri sisteme yükleyecekler. YTB tarafından gerçekleştirilecek olan değerlendirmenin ardından belirlenen adaylarla bulundukları ülkelerde yüz yüze mülakatlar gerçekleştirilecek. Mülakata girmeye hak kazanan adaylar elektronik posta yoluyla mülakata çağrılacak.

Suriyeli öğrenciler için farklı takvim

Diğer taraftan, Türkiye Burslarına başvuracak Suriyeli öğrenciler bu sürecin dışında tutulacak. Türkiye’de eğitim almak isteyen Suriyeli öğrencilerin ilk olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak olan denklik sınavından başarı elde etmeleri gerekiyor. YTB tarafından Suriyeli öğrencilerin başvuru ve değerlendirme sürecine ilişkin daha sonra ayrıca duyuru yapılacak.

2015’te 182 ülkeden 95 bin başvuru oldu

Her geçen yıl dünyada bilinirliği artan Türkiye Burslarına olan ilgi de artarak devam ediyor. Türkiye’de bulunan yaklaşık 70 bin Uluslararası Öğrenciden yaklaşık 15 binine burs veren YTB, geçtiğimiz yıl 182 ülkeden başvuru almıştı. 2011 yılında 8 bin başvuru yapılan Türkiye Burslarına 2015 yılında 95 bin başvuru yapılmıştı. Bu yıl bu sayının daha artması bekleniyor.

Ayrıntılı bilgi için