30/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Varşova Cumhuriyet Resepsiyonu İki Büyükelçiyi Buluşturdu

BW-HABER

Polonya / Varşova 30 Ekim 2017


Bratislava’nın Büyükeçisi Aslıgül Üğdül  Varşov’da bulunan Polonya Kraliyet Sarayında 30 Ekim Salı günü düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna katılarak ikinci kez Cumhuriyet Bayramı kutlaması gerçekleştirdi. Eşi Varşova Büyükelçisi Tunç Üğdül ile birlikte misafirleri kapıda karşılayan iki Büyükelçi bir zamanlar Batı Afrika’nın Türkiye temsilcisi çiftiydi. Aslıgül Üğdül,  Türkiye’yi Senegal’in yanı sıra Gine, Gine Bissau, Fildişi Sahilleri, Cape Verde, Burkina Faso ve Gambiya’da temsil eden ilk bayan Büyükelçi oldu. 

Fas Büyükelçiliğnin yanı sıra Tunç Üğdül, Moritanya’ya da akredite idi. Bir zamanlar ”Batı Afrika Üğdül’lere emanet” sözü ile tanınan karı-koca şimdilerde Doğu Avrupa sorumlusu olma sözünü hak ediyor. 2016 yılında yayınlanan kararname  ile Tunç Üğdül Varşova, Aslı Üğdül ise Slovakya’nın başkenti Bratislava Büyükelçisi  oldu. İki Büyükelçi 94 üncü yılını kutladığımız Cumhuriyetimizin kuruluş yıl dönümünde Varşova’da verilen  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonunda misafirleri birlikte karşıladılar.

Ev sahibi olarak Bratislava’da 29 Ekim Pazartesi günü kutladığı Cumhuriyet Bayramından sonra 30 Ekim’de Varşova’ya eşinin yanına gelen Bratislava Büyükelçisi Aslı Üğdül, ikinci kez Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna katılarak, hariciyede ikinci bir ilki daha yaşattı. 

Aslıgül Üğdül Türk Dışişlerinin ilk Afrika Büyükelçisi olarak Senegal’e atanmıştı. İki Büyükelçi 33 yıllık evliliklerinde yaşadıkları 11 yıllık farklı ülkelerde Büyükelçilik görevi sonunda şimdi yine iki ayrı ülkede görevlerini sürdürüyor.