24/07/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Ve O Açıklama Geldi

KARLSRUHE (KH)

Gürkan Avcı Önemli Açıklamada Bulundu

Anne Babalara Çok Önemli Hatırlatma!

Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, anne babalara Okul Aile Birliklerinde aktif rol alma ve yönetim mekanizmalarına katılma çağrısında bulundu.

OABfot

Almanya’da milyonlarca öğrenci ve veliye sahip olduklarını ve anne babaların, çocuklarının eğitim gördüğü okul ve eğitim kurumlarının veli birliklerine ve özellikle yönetim birimlerine girmelerinin hayati önemde bir değer taşıdığını vurgulayan Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, “Okul Aile Birlikleri, okul ile aile arasında bütünleşmeyi gerçekleştiren, veli ve öğretmenler arasında iletişimi ve iş birliğini sağlayan, eğitim-öğretimi geliştirici faaliyetleri destekleyen, anne babaların okula yönelik talep ve ihtiyaçlarını karşılayan en etkin kuruluşlardır. Bu nedenle Anne Babalarımızın Okul Aile Birliklerinde aktif rol alması ve yönetim mekanizmalarına katılması en başta çocuklarının geleceği açısından elzem olarak görülmelidir“ dedi.

Anne babaların Alman eğitim kurumlarındaki Okul Aile Birliklerinin yönetim birimlerinde proaktif olarak vazife almalarının, Türkçe ve Türk Kültürü dersleriyle ilgili yaşanan problemlerinde çözümüne büyük katkı sunacağını söyleyen Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, çağrı nitelikli açıklamasında şunları kaydetti;

Çocuklarımızın Geleceği İçin

Bugün Almanya’da vatandaşlarımızın okul aile birliklerine katılmaları zorunlu hale gelmiştir. Çocuklarımızın hem genel eğitimdeki başarısının hem de Türkçe derslerinde hedeflediğimiz yüksek verimin yakalanabilmesi için anne babalarımızın okul aile birliklerinin yönetim birimlerinde görev almaları ve aktif roller üstlenmeleri şart olmuştur.

Bu nedenle anne babalarımızdan hususiyetle istirham ediyorum ki; Çocuğunuz size veliler danışmanlığı seçimine ya da okul konferansı seçimine yönelik bir davetiye getirirse lütfen bu toplantılarda bulunmaya ve özellikle seçilmeye gayret gösterin.

 Türk Toplumunun Çıkarlarını Gözetmek İçin

Pozitif anlamda bir eleştiri olarak ifade etmeliyim ki Türk toplumu olarak Almanya‘daki nüfusumuza oranla okul aile birliklerinde çok az görev alıyor ve toplantılara yeterince katılmıyoruz. Bu eksiğimizi telafi etme bağlamında ve çocuklarımızın eğitimine, geleceğine yönelik sorumluluğumuzu yerine getirme anlamında lütfen bu birliklerde görev ve yetki sahibi olmaya çalışalım.

Hakkınızı Kullanın !!!

Bu birliklerde görev  ve sorumluluk almaktan çekinmeyelim. Okul aile birliklerinin ve çocuklarınızın sizin katkı ve katılımınıza ihtiyacı var. Lütfen birbirinizi destekleyerek, motive ederek bu ihmali kapatalım. Bu hak ve ödevinizi yerine getirin. Böylelikle hem kendi çocuğunuza hem de diğer çocuklara yardım ve mihmandarlık etme hakkı elde etmiş olacaksınız. Okul hayatını etkileme ve yönlendirme hakkı elde etmiş olacaksınız. Okulların size ihtiyacı var. Size ihtiyacımız var.