30/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Yabancı Düşmanlığı Düşünce Özgürlüğü Değil… Bir Suçtur

BW-HABER Almanya / Karlsruhe 30 Mart 2019

Karlsruhe Irkçılığa Karşı

Dünyada artan ırkçı saldırılar, Almanya’nın Karlsruhe kentinde bir yürüyüşle protesto edildi. Altıncısı düzenlenen ”Karlsruher Wochen gegen Rassismus”  ,  Irkçılığa Karşı Karlsruhe Haftası programı uyarınca, kent merkezinde bir yürüyüş ile yabancı karşıtlığı protesto edildi. Türk derneği, Avrupa Sivil İnisiyatif Platformu’nunda katıldığı yürüyüşe, Almanca Konuşan Müslümanlar Derneği (DMK), AWO, Anti-Faşistler gibi büyük dernekler destek verdi. Karlsruhe Belediyesi himayesinde düzenlenen yürüyüş, Devlet Tiyatroları meydanında başladı, kent merkezine doğru yürüyen grup, zaman zaman kısa açıklamalarda bulundu.

Yürüyüşün ardından eylemciler kent merkezi, Marktplatz’da toplandı. Ailesiyle birlikte yürüyüşe katılan Emine Balcı Şentürk burada bir konuşma yaptı. Şentürk, ilk yabancı düşmanlığıyla okul yıllarında karşılaştığını söyleyerek şöyle devam etti, ” 11 yaşında okuldaydım, öğretmenim sınıfta öne geldi ve ‘ Nihayet Alman öğretmeni oldum, Alman çocuklarına ders vermek için, ancak üzgünüm yabancı çocuklarada ders vermek zorunda kaldım. ” sözleri karşından çok şaşırdığını ifade etti. Yine bir tramvayda başörtüsü nedeniyle sözlü saldırıya uğradığını ifade eden Şentürk, tramvayda bulunan insanların çok korktuğunu söyledi.

Avrupa Sivil İnisiyatif Platformu Başkanı Sedat Demir yaptığı açıklamada, ” Yabancı düşmanlığı, ırkçı saldırı bir şiddet olarak adlandırılamaz bu bir terördür. Toplumu yıldırma ve korkutmaya yönelik saldırılardır. En son Yeni Zelanda’da bunu gördük. Bir terörist 51 masum insanı, müslümanı şehit etti. Bazı basın organlarında hemen psikopat, deli olarak adlandırılıp olay kapatılmak istendi. Bu saldırı dünya çapında yapılan bir organizasyondur. Biz de bugün burada ırkçı saldırı ve yabancı düşmanlığına karşı yürüyor, Avrupalı Türk milletini temsil ediyoruz.”

Almanca Konuşan Müslümanlar Derneği (DMK) Başkanı Rüştü Aslandur, ” Irkçılık dünyada bilhassa batılı ülkelerde büyük bir problem. Almanya’da ki ırkçılık bilinen bir durum. NSU örgütü büyük bir şok yarattı. 6 ıncısı düzenlenen ırkçılığa karşı hafta ile bu olayların yaşanmamasını arzu ediyoruz.”

Marktplatz’da yapılan konuşmalar ve Suriyeli rap müziği sanatçısının arapça olarak olarak söylediği parçalar ile eylem barışçı bir şekilde son buldu.