25/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Yanınızda bulunan 10 bin Euro ve üzerini mutlaka gümrüklerde beyan edin

BW-HABER

YTB’den Sıla Yolcu’larına çok önemli nakit para beyan uyarısı

Nakit paranıza Sıla Yolu’nda el konulmasın!
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), sınır kapılarının açılmasıyla sıla yoluna çıkan binlerce gurbetçi için çok önemli bir uyarı yaptı.

YTB’den yapılan açıklamada, 10 bin Euro ve üzeri nakit para bulunanların vardıkları sınır kapılarında mutlaka yazılı beyanda bulunmaları, beyan için, geçilen ülkenin gümrük kontrolüne varır varmaz ‘nakit para beyan formu’ istenmesi önemle hatırlatıldı.

İşte YTB’den yapılan o açıklama:

“Geçtiğiniz her ülke gümrüğünde ayrı beyan formu doldurmanız gerekmektedir. Gümrüklerde beyan edilmeyen paranın tamamına el konulabileceğini unutmayın.

Beyanda bulunmama dolayısıyla çok fazla sayıda mağduriyet yaşanmaktadır. Beyanda bulunulan nakit paradan vergi ya da harç alınmaz.

Beyanı Zorunlu Nakit Para:
AB ülkeleri ve Türkiye güzergahındaki ülkelerde 9.999 avro üzeri ya da buna eşdeğer dövizi beyan etmeden taşımak yasaktır. Çek ve senet gibi ödeme araçları da nakit para olarak sayılır.

Birlikte Yolculuk Edenler:
Birlikte seyahat edenlerden her bir kişi için 10.000 avroya kadar nakit para bulundurma hakkı vardır. Ancak;

10.000 avroyu geçmeyecek kadar paranın her bir kişinin kendi üzerinde ya da kendi kişisel eşyası arasında bulunması gerekir. Aksi halde para kimin üzerinde bulunursa o kişiye ait kabul edilmektedir.
Türkiye güzergahı üzerindeki ülkelerin bazılarında, yanında nakit para bulunduran kişinin ülke kanunlarına göre yetişkin sayılması (çoğu ülke bakımından 18 yaşını tamamlamış olmak) şartı aranmaktadır.
Gümrüklerde Nakit Para Beyanı Nasıl Yapılır?
10.000 avro ve üzeri nakit parayı yanında taşıyan kişilerin, sınırından geçtikleri ülkenin gümrük kapılarında yazılı olarak beyanda bulunmak için gümrük memurlarından ‘nakit para beyan formu’ talep ederek bu formu doğru şekilde doldurmaları gerekmektedir.

Yazılı olarak beyan edilmeyip gümrük memurlarının kişi ve eşyalara yönelik detaylı aramasında tespit edilen para, beyan edilmemiş para olarak kabul edilir.

Her ülke dilinde ayrı ayrı hazırlanmış ‘nakit beyan formları’na https://ec.europa.eu/taxation_customs/individuals/cash-controls/how-declare_en adresinden de ulaşılabilir.

Beyan Edilen Nakit Paradan Harç ya da Vergi Alınır mı?
Ülke sınırlarından geçerken beyanda bulunulan 10.000 avro ve üzerindeki nakit para için herhangi bir ceza uygulaması olmadığı gibi harç ya da vergi alınması da söz konusu değildir.

Beyanda Bulunmamanın Sonuçları:
Bütün Paraya El Koyma Hakkı
Türkiye’ye gelirken ihmal ya da unutkanlıkla yanındaki nakit parayı beyan etmediği için bütün parasına el koyulması sebebiyle mağduriyet yaşayanların sayısı son derece fazladır.

Türkiye güzergahındaki ülkelerin gümrük kontrollerinde, limit üzerinde bildirimi yapılmamış ya da yanlış bildirimde bulunulmuş nakit para tespit edildiği takdirde cezalar, ülkeden ülkeye değişmekle birlikte, bütün paraya el koyulmasına kadar varabilmektedir.

Türkiye’ye seyahat edecek kişilerin birçok noktada sınır kontrolü olduğunu dikkate alarak 10.000 avro ve üzeri nakit paranın bildirimi kuralına mutlaka uymaları gerekmektedir.”