20/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Yeşim Kılıçer’e Ankara’dan Tebrik

BW-HABER

Karlsruhe 22 Temmuz 2018 


Almanya’nın Karlsruhe kentinde yaşayan başarılı mimar Yeşim Kılıçer’e Ankara’dan tebrik. Karlsruhe’nin  eski unutulmaz başkonsolosu Serhat Aksen, Avrupa’nın merkezine 10 bin metre kare alanda şehir  kütüphane projesi ile 2018 Heinrich-Hübsch ödülü yeni sahibi Karlsruhe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunu mühendis Yeşim Kılıçer’i tebrik etti. 

Sosyal medya üzerinden gönderdiği tebrik mesajında ” Ankara’dan selamlar, başarılarınızdan dolayı tebrik ederim.” dedi. 

KONU İLE İLGİLİ HABER 22 Temmuz 2018 itibarı ile 108 bin defa okundu..

Mezuniyet notu 1,0

Heinrich Johannes ve Maria Gertrud Hansen vakfı tarafından himaye edilen 2018 Heinrich-Hübsch ödülü yeni sahibi Karlsruhe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunu mühendis Yeşim Kılıçer oldu.  Yeşim Kılıçer Karlsruhe şehir merkezi Kronnen meydanındaki  10.000 metre kare alanda şehir kütüphanesi projesi ile 2018 yılında en başarılı öğrenci seçildi. Başarılı mühendis 2018  Heinrich-Hübsch Mimarlık Ödülü sahibi olan ilk Türk oldu. KIT’ten 1,0 ile mezun olan  mimar mühendis Yeşim Kılıçer’e  ödülünü Prof. Meinrad Morger  verdi.

İlk Otoban Yapan Firma 

Yeşim Kılıçer yine KİT üniversitesinde mastır yaparak eğitimine devam edecek. Yeşim Kılıçer’in babası Nihat Kılıçer Almanya’da başarılı bir Türk inşaat firması sahibi. Sayısız bir çok projeye imza atan Kılıçerbau firması, Karlsruhe’de otoban yol yapan ilk Türk firması oldu. Kılıçerbau şimdi yurtdışındada yeni projelere başladı. 

Ailemin desteğini aldım

Yeşim Kılıçer ailesinden büyük destek aldığını ifade ederek, ‘ Hepsine çok teşekkür ederim, tüm çalışmalarımda ailem hep yanımda oldu. Babama ait iş yerinde zaman zaman bende projelere katılarak tecrübe sahibi oldum. Burada yaptığım çizimler, mimar mühendisler tarafından çok beğenildi. Annemide unutamam okuluma desteği çok oldu. Bu başarım Türk toplumuna bir şeyler kattığını düşünüyorum. Bizler bu başarılar ile anılmalıyız Almanya’da. ‘ Dedi. 

Sosyal Medyadan Tebrik Yağıyor

Yeşim Kılıçer’in projesi ile Türkler, Almanya’nın önemli kültür şehri Karlsruhe’de bir başarıya imza attı. Karlsruhe’de mimarisine iz bırakan Yeşim Kılıçer’e sosyal medyadan tebrik yağıyor…