01/03/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Milli Mücadelenin 100 üncü Yılında Kenetlendik, Dimdik Ayaktayız

BW-HABER Karlsruhe

Almanya’nın Karlsruhe kentinde düzenlenen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı 100 üncü yıl kutlaması büyük ilgi gördü. İlk defa yeşil sahalarda düzenlenen kutlama etkinliğine Avrupa Türk Futbol Federasyonu Başkanı Levent Karaca, Genel Başkan yardımcısı Ayhan Yıldız, Genel Sekreter Halil Ağırdoğan, yönetim kurulu Kemal Akyol, Sedat Demir,Mustafa Gedik, UETD Stuttgart Başkanı Cahit Öner, Karlsruhe DİTİB Başkanı Lütfu Azal, Eura Döner Davut Şeker,Kilim Gazetesi Ali Batmaz, Cumhur Özcan, Sabah Gazetesi Fatih Yılmaz, Gazeteci Mümin Şen, Sanatçılar Platformu başkanı Mehmet Söyleyici, Karlsruhe Türk Müziği Koro Şefi Ahmet Ceylan, Kick Boks Dünya Şampiyonu Fatih Kamacı, Avrupa Kick Boks Şampiyonu Umut Yumuk, Mevdut Yumuk, Seher Yumuk, Aykut Yumuk ve Zeliha Cat katıldılar.

Karlsruhe Herta ve GSK Karlsruhe Spor kulüplerinin müsabakası ile başlayan 19 Mayıs etkinliğinde konuk takım 100 ün yıl kutlaması etkinliğine katılarak centilmenliğini gösterdi. Avrupa’nın tek Türk Basketbol Spor okulu United Karlsruhe Basketball öğrencileri street basketbol müsbakası ile ter döktüler. Başarılı oyuncular büyüklerinden bol bol alkış aldı.

Almanya kültür elçimiz MOZAİK Türk Halk Oyunları grubu sahne alması ile 100 yıl milli mücadelenin başlangıcı kutlamasında küçükler grubu oyunlarıyla göz doldurdu. Eğitmen Sevilay Çelik tarafından hazırlanan MOZAİK Türk Halk Oyunları grubu Avrupa Türk Futbol Federasyonu tarafıdan ödüllendirildi.

Karlsruhe Gençler Birliği Spor Kulübü, Avrupa Sivil İnisiyatif Platformu ve United Karlsruhe Basketball tarafından düzenlenen etkinlik Avrupa’da bir ilk oldu. 100 üncü yıl Milli Mücadele başlangıç tarihi olması hasabiyle bir konuşma yapan ASİP başkanı Sedat Demir ‘ Milli Mücadelenin başladığı bu tarih bizler için önemlidir, bir miladtır. Mustafa Kemal Atatürk ve sileh srkadaşlarının Anadolu’da başlattıkları kutlu yürüyüş zafer ile sonuçlanmış ve Anadolu topraklarının ilelebet bizlerin yurdu kalacağı kararlığı vurgulanmıştır. ‘ dedi.
GSK başkanı Burhan Genç’te katılımcılara teşekkür etti. Genç önümüzdeki sene yine 19 Mayıs Gençlik Bayramı etkinliğinin düzenleneceği müjdesini verdi.

Avrupa’da Karlsruhe kentinde bulunan MAS Güreşi kulübü de Mas güreşi tanıtım müsabakası düzenledi. Galatasaray kongre üyesi Ayhan Yıldız ve ASİP başkan yardımcısı Şener Solmaz mas güreşi müsbakası yaptı. ATFF başkanı Levent Karaca, Mas güreşinin Yakut Türklerine ait olduğunu, henüz tanınmayan bu güreşin yine Türk spor kulüpleri aracılığı ile tanıtılmasını olumlu bulduğunu ifade etti.

Etkinliliğe katılan Kick Boks Spor Okulu sahibi Mevdat Yumuk Avrupa Şampiyonu oğlu Umut Yumut bir gösteri müsabakası düzenledi. Dünya Kick Boks Şampiyonumuz Fatih Kamacı gösteri dövüşü yaptı. Kamacı 29 Haziran’da Karlsruhe kentinde düzenlenecek Dünya Boks Şampiyonasına tüm vatandaşları davet etti.
Etkinliğe katılan tüm sporculara günün anlamını belirten, Atatürk 100 yıl madalyası verildi. Programda çocuklar içinde bir çok oyuncak getirildi. Etkinliğin sonunda sahne alan sanatçı Mehmet Söyleyici İç Anadolu ve Ege türkülerini seslendirdi.