20/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

23 Nisan Almanya’da Böyle Kutlandı… Coşku, Aynı Coşku

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Büyük Bir Coşkuyla Kutlandı

Almanya’nın Karlsruhe kentinde düzenlenen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı  etkinliğine farklı ülkelerden çocuklarda katıldı.

BW-HABER

Karlsruhe 23 Nisan 2017


 

Karlsruhe şehir merkezindeki en büyük salonlarından Rheinstrandhalle’de,  Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol himayesinde Karlsruhe Türk Okul Aile Birliği, Karlsruhe Eğitim Ataşeliği Türkçe ve Türk Kültürü Öğretmenleri ile birlikte  düzenlenen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramına Türk ve Alman aileler çocuklarıyla birlikte katıldı. 

Müjde Karaca Toğmuş’un sunumunu yaptığı program saygı duruşu , ardından  İstiklal Marşı ve Alman marşının okunmasıyla başladı. Karlsruhe OAB Başkanı Erdem Arın yaptığı açılış konuşmasında 23 Nisan kutlamalarının dünyada bir ilk olduğunun altını çizerek, ” Dünyada bu bayramı çocuklarına hediye eden ve bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir. Bugünü milletçe büyük bir coşkuyla kutlamaktayız.” dedi. Arın, dünya geleceğinde hoşgörünün hakim olmasını, barış ve mutluluğun tesis edilmesi dileğimiz sözüyle konuşmasını bitirdi.

Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol,  ”Bütün çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum” diye sözlerine başlarken, TBMM’nin 23 Nisan 1920’de vatanın dört bir yanından Ankara’ya gelen temsilciler tarafından açıldığını meclis başkanlığına Mustafa Kemal Atatürk’ün seçildiğini ifade ederek ” Milli iradeyi temsil eden meclis açılışıyla başlayan bu süreç ulusal birliğin sağlanması ve cumhuriyetin ilanıyla sonuçlanmıştır.” diyerek bağımsızlık için büyük bir savaş vermiş bir millet olarak cumhuriyetimizin değerini bilmek onu yaşatmak ve gelecek nesillere daha güçlü ve modern bir Türkiye yaratmak en önemli görev olduğunu konuşmasında belirtti.  

Cem Örnekol ”Başarılı bir gelecek için neler yapabileceğinizi bir kere daha düşünmeye davet ediyorum. Çağımızda iş piyasası son derece rekabetçidir. Bu sebeple  çocuklarımızın iyi bir eğitim almalarını Almanya’nın sunduğu eğitimden azami olarak faydalanmalıyız. Çocuklarımızın okul başarısı için  her türlü desteği vermeliyiz.” diyen Cem Örnekol çocukların çok iyi Almanca öğrenmesi gerektiğini söyleyerek anaokulların önemine işaret etti. 

23 Nisan Şehit Çocuklarına

İstiklal mücadelesinde hayatlarını feda eden şehitlerimizin yetim ve öksüz kalan çocuklar için bir çok çalışmaların cumhuriyet ilk dönemlerinde yapıldığı 23 Nisan’ın şehit çocuklarına armağan edildiğini söyleyerek, bu gün  şehir çocuklarına sahip çıkmak boynumuzun borcudur dedi.

Eğitim için daha çok destek gerek

Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı ” Atatürk bu anlamlı günü Türk çocuklarımıza hediye etti. Dünyada ilk ve tek bir vizyonla böylesine anlamlı bir günü çocuklara hediye etti. Baş öğretmenimiz Atatürk bu güzel bayramı çocuklarımıza hediye ederek ne kadar çocukarı sevdiğini ve güvendiğini gösteriyor.” diyen Avcı, Almanya’da 60 yıl yaşam mücadelesi verildiğini eğitim alanında gelinen noktayı yetersiz bulduğunu ifade ederek, ailelerin çocuklarını Türkçe dersine mutlaka göndermelerini istedi.

Mutlaka Türkçe Konuşun

Avcı ” Evinizde birbirinizle Türkçe konuşmanızı tavsiye ediyorum.  Hatta telefonda konuşurkende buna dikkat edin.” dedi. Gürkan Avcı Karlsruhe Eğitim Ataşeliği olarak başlattıkları ” Haydi Türkçe Konuş Benimle” kampanyasında onlarca öğrenciye İstiklal Marşı’nı ezberlemesi durumunda ödüllendirdiklerini, İstiklal Marşı’nı ezberleyen gençlerin 200 kelime öğrenebildiklerini söyledi. 

Gross : Muhteşem bir tablo

Karlsruhe Eğitim Müdürü Elisabeth Gross’da yaptığı konuşmada çocuk bayramı nedeniye yapılan etkinlikte;  müzik, dans, resim yarışması ile bir kültür şöleni olduğunu, insanların burada iyi bir iletişim kurduğunu, çocukları burada eğlenirken gördüğünü ve bu büyük çalışmaların emek istediğini söyleyerek Karlsruhe Okul Aile Birliğinin çalışmalarından biyük memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Mozaik tek kelime ile harikaydı
Etkinliklerde, Sevican Çelik’e ait Mozaik Halk Oyunları Grubu Gaziantep ve Türkiye’den farlı çeşitli bölgelerinden yöresel oyunlar sergiledi . Mozaik Küçükler Grubu ”Erik Dalı” müziği ile oynadıkları kaşık oyunu büyük beğeni aldı. 

Türkçe ve Türk Kültürü Öğretmenlerine Büyük Alkış 

İpeknur Köprücü, Ebru Şahin ”23 Nisan ” şiirini okudu hemen ardından Hint dans grubu birbirinden güzel figürleri ile hünerlerini sergilerken, Karlsruheli 4 Asal Kardeşler grubu gitar eşliğinde sevilen 3 parça seslendirdiler. Ender Aslan, Zeynep Eylem Kılınç ”İstiklal marşı’nın 10 kıtasını ezbere seslendirdiler.Öğrenci Yavuz Orhan bağlama eşliğinde türkü seslendirirken,  öğrtemen Hatice Toprak tarafından kurulan Grup Janti ilginç figürlerle hareketli ritmik dans gösterisi yaptı.Öznur Çubukçu’nun öğrencileri İstiklal Marşı 2 kıtası ile ”Bayrak Gösterisi” yaptı. Alman Beiertheimer Carnevalsclub dans gösterisi görülmeye değerdi. Songül Evli’nin öğrencileri ”Anne-Baba-Çocuk” skeç gösterisinden sonra , sırasıyla ; ”Atam” adlı dans gösterisinin ardından , Hip-Hop dans gösterisi ve ‘Damat Halayı, çeken çocuklar son olarak  şiirler okudu

Hakan Çevik Harmony Müzik Okulları öğrencilei solo gitar, keman müzik dinletisi sundular.Karlsruhe, Mannheim Stuttgart gibi şehirlerde şubeleri bulunan okulun öğrencileri birbirinden güzel eserler seslendirdiler. 

İstiklal Marşına Ödül 

Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, İstiklal Marşını ezberleyen 10 öğrenciyi daha ödüllendirdi. Gürkan Avcı İstiklal Marşı ezberleme kampanyasının devam ettiğini bu sayede çockların kelime hazinelerinin zenginleştiğini söyledi. Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı her ayın ilk haftasında İstiklal Marşını ezberleyen öğrencilere ödül veriyor. 

Resim Yarışmasına 70 öğrenci katıldı, jüri seçmekte zorlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlikve Çocuk Bayramını en iyi anlatan resim yarışmasına katılan 70 öğrenci araasında dereceye giren 6 öğrenciyi ödüllendirdi. Karlsruhe UETD Şubesi himayesinde, Karlsruhe Okul Aile Birliği ile düzenlenen resim yarışmasına katılan 70 öğrenci iki kategoride değerlendirildi. Dereceye giren öüğrencilere ödüllerini , Karlsruhe Başkonsoloslu Cem Örnekol, Sedat Demir ve Figen Şahin verdi. Emir Sayır birinci olurken, Sena Yıldız İkinci, Nehir Güler’de üçüncü oldu. İkinci kategoride; Zeynep tatlı birinci olurken, Ervanur Solmaz ikinci, Büşra Asal üçüncü oldu. Yarışmanı jüri heyeti, Mine Kılıçer, İsmail Demir, Didem Gündüz, Öznur Çubukçu 70 katılımcı arasından dereceye girecek 6 adayı bulmakta oldukça zorlandı. 

Karlsruhe Okul Aile Birliğinin genç bayanları tarafından düzenlenen ve hazırlanan salon, yine KOAB üye ve yönetici bayanları Anadolu mutfağının en güzel örnekleri ve güler yüzleri ile misafirlere ikram ettiler.