13/07/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

AfD, Alman-Türkleri Aptal Yerine Koymaya Çalışıyor

AfD, Alman-Türkleri Aptal Yerine Koymaya Çalışıyor

BW-HABER Berlin

Federal Meclis SPD Milletvekili Macit Karaahmetoğlu, aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) partisinin, Türk kökenli ve Müslüman seçmenleri kazanmaya yönelik yeni stratejisine tepki gösterdi. Macit Karaahmetoğlu, AfD’nin Türkleri ve Müslümanları seçmen olarak hedef seçmesinin, partinin temel ilkeleriyle çeliştiğini ve bunun da ikiyüzlülük olduğunu vurguladı.

AfD, Alman-Türkleri Aptal Yerine Koymaya Çalışıyor
3 saat önce 62
AfD’li yetkililerin, aylardır yükselen anket oranlarının ardından, partinin seçmen potansiyelini tükettiğinin farkında olduklarına dikkat çeken Karaahmetoğlu, “Aşırı sağcı görüşlere sahip olanlar, değer pusulası olmayan siyasi tatminsizler ve komplo teorisyenleri gibi her gruba ulaşıldı ve bazı konularda destek oranları son zamanlarda yeniden düştü. Şimdi AfD, şimdiye kadar AfD’nin sözlüğünde sadece kızgınlık ve önyargı şeklinde yer alan bir hedef grup olan Türkleri ve Müslümanları seçmen grup olarak hedef almaya çalışıyor. Bir partinin asıl çizgisiyle daha büyük bir çelişki olamazdı. AfD bugüne kadar mümkün olan her yerde göçmenlere ve Müslümanlara karşı kışkırtıcılık yapmaya devam etmektedir.” dedi.

Karaahmetoğlu, AfD’nin sadece Türk kökenlileri değil, kendi seçmenini de aptal yerine koyduğunu ifade etti. Karaahmetoğlu, “Başka hiçbir parti gerçek hedeflerini gizlemeye ve insanların yüzüne karşı yalan söylemeye bu kadar utanmazca hazır değildir. Ancak AfD seçmenleri partilerinin sadece Türkleri aptal yerine koyduğunu düşünüyorlarsa çok yanılıyorlar. Parti kendisini alt gelir grubunun temsilcisi olarak sunuyor ama aslında zenginler için politikalar yürütüyor. Çiftçilerle dayanışma gösteriyor ama programında tüm sübvansiyonların kaldırılmasını istiyor. Kendisini bir barış partisi olarak sunuyor ama Putin gibi savaş çığırtkanlarıyla iş birliği yapıyor.” eleştirisinde bulundu.

Aynı zamanda Alman-Türk Parlamenterler Grubu Başkan Yardımcısı olan Macit Karaahmetoğlu, Almanyalı Türklerin hedef alınma şeklini, TikTok gibi platformlarda kendine güveni olmayan reşit olmamış erkeklerin manipüle edilmesine benzetti ve bunun “haince” olduğunu söyledi. Karaahmetoğlu, AfD’nin, Türk göçmenleri kazanmak için, “Türkler, AfD’ye oy versinler aksi takdirde, yeni göçmenler her şeylerini ellerinden alacak ve çocukları okullarda geri çevrilecek.” gibi söylem stratejisi uyguladığını belirtirken, “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan bile aniden vatansever bir rol model olarak kabul görmeye başladı. AfD, toplumumuzdaki farklı grupları birbirine düşürme konusunda tamamen vicdansız. Bu kötü niyetli yüzlerini giderek daha açık bir şekilde göstermeleri iyi bir şey.” açıklamasında bulundu.