30/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Başkonsolos, Türkçe dersine katılım çağrısı yaptı

Haber: Ertan Pehlivan

BW-HABER Stuttgart

Kilim Gazetesi Genel Müdürü Ali Batmaz, yaptığı açılış konuşmasında, “Pazar günü bize değerli vakitlerinizi ayırıp geldiğiniz için teşekkür ederim. Aramızda bize her daim destek veren Sayın Başkonsolosumuz Makbule Koçak Kaçar Hanımefendi var. Ayrıca, görevine yeni başlayan Eğitim Ataşemiz Prof. Dr. Ali Değirmendereli’ye hem Stuttgart’a hem de programımıza hoş geldiniz diyorum. Kilim Gazetesi olarak büyük bir aileyiz. Bugün de çalışanlarımız ve aileleri ile kahvaltı yaparak bayramlaşmak istedik. Ev sahipliği için Cafe Birkensee yetkililerine teşekkür ediyor ve herkese güzel bir program diliyorum.” dedi.

“Çocuklarınızı Ana Dil Türkçe Derslerine Gönderin”

Ardından selamlama konuşması yapan Stuttgart Başkonsolosu Makbule Koçak Kaçar, Bayramda dostlar ile bir araya getirdiği için Kilim Gazetesine daveti için teşekkür ederek şunları söyledi: “Yerel gazetelerimiz bizler için çok önemli ve kıymetlidir. Türk toplumunu ilgilendiren haberlerin bize aktarılması için büyük çaba gösteriyorsunuz. Doğru bilgilerin vatandaşlarımıza ulaştırılması için çalışıyorsunuz. Stuttgart Başkonsolosluğu olarak bizler de sizlere elimizden gelen desteği vermeye gayret ediyoruz. Etkinliklerimize sayfalarınızda sürekli yer veriyorsunuz. Görevime zor bir zamanda başladım. Büyük Türkiye depremi için Stuttgart olarak güzel çalışmalar yürüttük. Türkiye seçimlerini de başarıyla ve sorunsuz tamamladık. Cumhuriyet’in 100. yılını coşkuyla kutladık. Sağduyulu Almanlarla da beraber aşırıcı akımlara karşı mücadele verdik ve tepki gösterdik. Sağduyulu Almanlarla beraber çalışmanın önemini ve devamlılık arz etmesi gerektiğini bir kez daha görmüş olduk. Dünyadaki akan kana karşı insani yardımların kesintisiz devam etmesi gerektiğini ve barışı vurguladık. Türkiye olarak da ateşkes talep ettiğimizi ve çözüm tarafı olacağımızı her daim ifade ettik. Buradaki Türk toplumunu Haziran ayından yapılacak yerel seçimlere katılmayı davet ediyorum. Kendinize hangi partiyi ya da toplumu yakın görüyorsanız sandığa gidin ve oyunuzu kullanın. Toplumun fikir önderleri olarak oy kullanmanın önemini anlatın. Eğitim Ataşemizin görevine başlaması bizleri çok memnun etti. Ana dilimizi korumamız gerekiyor. Çocuklarınızı ana dil Türkçe derslerine gönderin. Türkiye’den gelen öğretmenlerimizin daha başarılı olması için sizlerin de desteklerini bekliyoruz. Stuttgart olarak 10.000 öğrenci hedefimize ulaşacağız.”

“Eski Bir Gurbetçi Ailesi Çocuğu Olarak Almanya’yı İyi Biliyorum”

Eğitim Ataşesi Prof. Dr. Ali Değirmendereli yaptığı konuşmasında, “Öncelikle bu güzel davetiniz için çok teşekkür ediyorum. Herkes beni çok sıcak karşıladı, bu da beni çok motive etti. Basın ve sosyal medyanın gücünün farkındayım. Sizin faaliyet alanınız gerçekten çok önemli. Türkçe dersine katılımın artırılması adına desteklerinizi ben de bekliyorum. Turkcem.de internet sitesinden kolayca başvuru yapabilirsiniz. Ben de eski bir gurbetçi ailesi çocuğu olarak Almanya’yı iyi biliyorum. Veliler, okul aile birlikleri, STK’lar ve basın el ele verdiğimiz takdirde başarıya ulaşabiliriz. Sizler bizim en büyük gücümüzsünüz, sizlerle beraber çalışacağız. Yaklaşmakta olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı görev bölgemizde hep birlikte kutlayacağız. Türkçe dersi bizim ortak paydamız olsun. Çocuklarımıza Türkçeyi öğretmeliyiz. Herhangi bir sorun yaşadığınızda bizlere direkt ulaşabilirsiniz. Bizler geçici görevle geldik ama sizler burada kalıcısınız. Lütfen kalıcı eserlerinize sahip çıkın.” dedi.

“23 Nisan’ı Heilbronn Stadyumunda Kutlayacağız”

Heilbronn’daki çalışmalar ve yaklaşan seçimler hakkında bilgi veren iş insanı Burhan Uzun, “Artık Türk kökenli insanlar seçimlerde kendi listelerini oluşturuyorlar. Heilbronn Belediyesi Encümen Üyeliği için 40 kişilik aday listesi oluşturuldu. Bu arkadaşlarımızın seçilmesi, oy kullanma hakkı olanların desteğine bağlıdır. Lütfen, sandığa gidin ve desteğinizi gösterin. Konsolosluğumuz ve Ataşeliğimiz eğitim konularında her zaman yanımızda oldular, bizlere her daim yardımcı oldular. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı da Heilbronn Stadyumunda hep beraber kutlayacağız. Hepinizi şimdiden Bayrama davet ediyorum.” şeklinde konuştu.

“Hedefimiz, Türkspor’u Oberliga’ya Taşımak”

Türkspor Neckarsulm Kulübü Başkan Yardımcısı Cumali Ardin, “Kulübümüzde 300’ün üzerinde aktif sporcumuz var. Sporun yanı sıra gençlerimize milli ve manevi değerleri aşılamak için gayret gösteriyoruz. Alt yapıda öğretmenlerimiz ve okul aile birlikleri ile birlikte çalışmalar yapıyoruz. Ramazan Bayramı bayramlaşma programımıza 200’e yakın çocuğumuz katıldı. Maçlarımızı 300’e yakın taraftarımız izliyor. Deplasman maçlarında da hem kendi taraftarımız hem de o bölgedeki Türk vatandaşlarımız bizleri yalnız bırakmıyor. Hedefimiz, Türkspor’u Oberliga’ya taşımak. Bu işler destek istiyor, çaba istiyor. Ayrıca, Baden-Württemberg’deki Türk kökenli spor kulüplerini bir araya getirmek için çalışmalar yapıyoruz.” dedi.