24/07/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

AHENK Türk Sanat Müziği Topluluğu Ünlü Bestekar Hacı Arif Bey’i Konser İle Andı

BW-HABER

Karlsruhe 5 Mayıs 2018


Türk Müziğinin önemli bestekarlarından Hacı Arif Bey, Karlsruhe Durlach’ta muhteşem bir konserle anıldı. Konserde  sanatçının besteleri seslendirildi.

AHENK Türk Sanat Müziği Topluluğu,  iki bölümden oluşan Hacı Arif Bey Konseri düzenledi. Konserin birinci bölümünde Türk Musikisinde yeni bir çığır açmış olan Hacı Arif Bey’in eserleri seslendirildi. Sunumunu Eda Çalışkan’ın yaptığı konserde, AHENK Türk Sanat Müziği Topluluğu, Uşsak makamında ‘Ey Şuh-i Cefa ‘ ve ardından Rast makamında ‘ Esti nesim-i nevbahar ‘ şarkısını seslendirdi. 

AHENK Türk Sanat Müziği Topluluğu, solistleri sırasıyla ; Turgut Aydoğan,  ‘Ey âteş-i gam bağrımı yak kanlı kebâb et’ , Emel Techan, ‘Âşık oldur kim kılar cânın fedâ cânânına ‘, Bahattin Ünsal, ‘ Gurub Etti Güneş Dünya Karardı.’ ,  Dilara Kurt, ‘ Vücut ikliminin sultanı sensin. ‘, İbrahim Yazıcı, ‘ Olmaz ilaç sine-i sad parame”, Erol Yavuz, ” Güzel gün görmedi avare gönlüm.’, Tolga Aydoğan, ” Gözümden gitmiyor bir dem hayalim.” , Fatma Demirtaş, ” Meftun olalı senşeh-i huban-ı cihane.”  gibi üstadın ünlü bestelerini okudu. Solistlerin başarısı salonu dolduran müzikseverler tarafından ayakta alkışlandı.

 
Hacı Arif Bey Çığır Açtı
AHENK Türk Sanat Müziği Topluluğu,” Bakmıyor çeşm-i siyah feryade” ” Muntazır teşrifine hazır kayık”  isimli  sanatçının en güzel eserlerini seslendirdi. Şarkı formunu Türk müziğinin en popüler formu haline getiren unutulmaz besteci Hacı Arif Bey, saray müzisyenliğine kadar yükseldi. Hacı Arif Bey, daha içten ve halkın da sevdiği eserler besteleyerek yeni bir çığır açtı.
 
Hicaz Faslı
Kurdilihicazkar makamının da yaratıcısı olan bestekarın birbirinden güzel eserleri Durlach’ta konser salonunda yankılandı. Konserin ikinci bölümünde Hicaz faslı seslendirildi. Sırasıyla; ‘Hicaz peşrevi’, ‘Derdimi Ummana döktüm’, ‘Ağar ile sen geşt-i güzar’, ‘Severim her güzeli.’,  ‘Anlatılmaz bin derdim.’, ‘Niçin şenta seher’,  gibi eserler seslendirilirken, programın sonunda sanatçı Cemal Zihni Erenel kendi bestesi olan, ‘ Ben ataşe muhtaç bir yanardağım.’ eseri okurken salonda bulunan davetliler ayakta alkışladı. AHENK Türk Müziği Topluluğu şefi Muhammed Temel Hicaz faslında okuduğu ara gazel salonda duygulu anlar yaşattı. 
 
 
 
Nevzat Arslan ‘ Başarılı bir konser.’ 
Karlsruhe Başkonsolosu Nevzat Arslan, eşi Esra Arslan, Karlsruhe Eğitim Ataşesi Prof. Dr. Mustafa Yağbasan‘ında katıldığı programın sonunda, Nevzat Arslan ve eşi Esra Arslan AHENK Türk Sanat Müziği Topluluğu şefi Muhammed Temel’e çiçek hediye etti. Başkonsolos Nevzat arslan AHENK Türk Sanat Müziği Topluluğunu tebrik etti. Arslan ” Hakkaten çok başarılı bir konser icra edildi. Benim gittiğim üçüncü konser. Hepsi birbirinden değerli. Bu konserde kendi alanında çok başarılı, bizi geçmişe götüren bir konserdi. Bizler TRT izleyerek tek kanal ile büyüdük, bu sayde müziğimiz dinleyip öğrenebildik. Bu zamanda çok seçeneğin olduğu dönemde gençlerimiz izleyebiliyor mu bilmiyorum. 23 Nisan programlarını halk burada bizzat aileler ile birlikte salonlara gidip kutluyor. Sizlerde gerçekten başarılı, çok profesyonel bir çalışma yaptınız. Bundan sonraki konserlerinize geleceğim. ” 
 
Eğitim Ataşesi Prof. Dr. Mustafa Yağbasan ‘ Gerçeten, hasleten teşekkür ediyorum bizleri geçmişe götürdü değerli arladaşlar sağolsunlar. Gurbette hasretini çektiğimiz bir etkinlik, devamını diliyorum.” dedi. 
 
AHENK Türk Sanat Müziği Topluluğu 9 Haziran’da Ramazan dolayısıyla bir konser verecek.