12/07/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Camide Konuşulan Dili Cemaat Belirler

basin-aciklamasi-camide-konusulan-dili-cemaat-belirler-manset


BW-HABER     Köln


 

ATİB Genel Başkanı İhsan Öner, son günlerde Almanya’da bazı siyasi partilerin ve politikacıların Almanya Müslümanlarıyla ilgili endişe verici açıklamalarına istinaden aşağıdaki açıklamayı kamuoyunun ilgisine sunmuştur:

Son yıllarda Almanya’daki Müslümanlara yönelik eleştiri ve talepler hem giderek sıklaşıyor, hem de üslup olarak sertleşiyor. Almanya dışında meydana gelen küresel olayları bir kenara bırakacak olursak, aslında Almanya Müslümanları, eskiye kıyasla, daha çok buralı olmaya başladılar.

Mesela, camiler daha merkezi yerlere taşınarak herkese açık hâle geldi ve Almanca dil sorunu da ortadan kalktı. Artık yeni nesil Müslümanların, Almanca olarak kendilerini daha iyi ifade ettikleri de ayan beyan ortadayken, İslam karşıtı bazı siyasi partilerin, İslam düşmanlığı üzerinden oy patlaması yapması bizi tedirgin etmektedir. Buna ilaveten bazı önemli politikacıların son günlerde Almanya Müslüman azınlığına yönelik açıklamaları karşısında, şaşkınlığımız ve tedirginliğimiz daha çok arttı.

Şimdiye kadar Almanya’daki cami cemaatinden bu ülkeye bir zarar gelmediği gibi, doğruluk, iyilik ve barış vaaz eden din görevlilerinden de bu topluma bir zarar gelmemiştir. Şayet bunun tersi davranış içinde olanlar tespit edilirse, cami yönetimi zaten ya kapı dışarı eder, ya da güvenlik güçlerini harekete geçirir.

Bizim de arzumuz, Almancayı iyi konuşabilen din görevlilerinin giderek artmasıdır. Yerine göre, camilerde zaten Almanca ve Türkçe veya Arapça da vaaz verilmektedir. Fakat Sayın Kauder gibi bazı politikacıların, camilerde sadece Almanca vaaz edilmelidir, türünden talebini anlayışla karşılamamız asla mümkün değildir!

Büyük çoğunluğu, anadili Türkçe olan bir cami cemaatine hizmet veren kuruluş olan ATİB, bir insanlık hakkı olan anadile getirilmek istenen yasağı, bir kültürel asimilasyon olarak görür. Camide hangi dille vaaz edileceği veya hutbe okunacağını, cami cemaatinin konuştuğu dil belirler, dışarıdan gelen emrivakiler değil!

İhsan Öner
ATİB Genel Başkanı