30/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Çocuğunuza Miras Olarak…

 

Yaşar Sekban / Karlsruhe

Kemal Ülker İle Devamtoplantı2

Baden Türk Okul Aile Birliği Derneği Federasyonu (BTOABDF) genel kurulu sonunda yapılan seçim ile,  belirlenen yeni yönetim görevine başladı. Geçtiğimiz Haziran ayında yapılan genel kurulda 75 OAB derneğinden sadece 15 dernek temsilcisi katılmış,  çoğunluğun sağlanamaması üzerine seçimler ileri bir tarihe ertelenmişti.

Karlsruhe Başkonsolosluğu toplantı salonunda yapılan genel kurula katılan Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, konuşmasının başında çok çarpıcı istatistiki bilgiler sundu. Hamburg’da ana dilde eğitim alması gereken 123.500 çocuk olduğunu, söyleyerek konuşmasına şöyle devam etti ” Bu sayının 21.000’ni Türk, ama mağlesef sadece 750 Türk çocuğu Türkçe dersinden faydalanıyor. Değişmeyen özümüz ile modern dünyaya uymalıyız. Dili olmayanın dinide olmaz. Kendi kültürünü bilemeyen çocuk Alman kültürünüde tanıyamaz, anlayamaz.’ dedi . Gürkan Avcı velilere hitaben ‘En büyük miras eğitimdir, çocuklarınıza arsa-tarla, bırakmayın dünyanın neresine giderseniz gidin bir diploma size yeter. Master yapın , doktora yapın, mesleğinizde en iyi olun En büyük miras budur.’ dedi.

toplantı023

Gürkan Avcı mesleki yönlendirmelerinde yeterli olmadığını, Almanya’da hangi mesleğe ihtiyaç duyulacak , bu yönde teşvikler yapması gerektiğini açıkladı.

Genel Kurul toplantısı saygı duruşu ve İsrtiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Divan heyeti kurulmadan önce bir konuşma yapan federasyon başkanı Kemal Ülker, Almanca İslam derslerinin , Türkçe ders saatleri ile aynı zamana denk getirilmesinin büyük hata olduğunu ve bunun ana dilde eğitimi engellediğini ifade etti.

Kemal Ülker yayptığı teşekkür konuşmasından ardından  divan heyeti oluşturuldu. Genel Kurula katılan OAB leri yöneticilerinin oyları ile Kemal Ülker  tekrar başkan seçildi. Oylama sonucuna göre Kemal Ülker bir dönem daha başkan olurken, Gaggenau OAB başkanı Mahmut Pervaneli, Freiburg OAB den Elif Tunay, Eberbach’dan Nilüfer Tepeli başkan yardımcığı görevine getirildi. Şenol Erdem, Yüksel Demirel, Ercan Açıkkol, İsmail Kılıçarslan, Esin Özkan ve Kemal Demirel Baden TOAB Federasyon yönetimine seçilmiş oldular.

toplantı